Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Sektor bankowy może mieć trudności w pomocy w odbudowie gospodarki

Autor: Dariusz Ciepiela
Dodano: 22-06-2020 11:36

Już kilka kwartałów przed pandemią apelowaliśmy do władz regulacyjnych i władz państwowych o zmianę polityki regulacyjnej wobec sektora bankowego. W najbliższych miesiącach staniemy przed problemem niemożliwości w pełnej krasie finansowania rewitalizacji gospodarki – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich (ZBP) w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego Online.

Jak przekonywał Krzysztof Pietraszkiewicz, w części dotyczącej reakcji na epidemię koronawirusa współdziałanie sektora bankowego ze stroną rządową i przedsiębiorstwami układa się sprawnie.

- Natomiast mamy problem, którego korzenie sięgają kilku lat wstecz. Sektor bankowy został tak uregulowany i obciążony, że już kilka kwartałów przed pandemią apelowaliśmy do władz regulacyjnych i władz państwowych o zmianę polityki regulacyjnej wobec sektora bankowego, ponieważ sukcesywnie traci on zdolność do finansowania rozwoju – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz.

Zwrócił uwagę, że tu nie tylko chodzi o płynność, ponieważ NBP postanowił przyjść w pewnym zakresie z pomocą dla sektora bankowego, ale o możliwość profesjonalnej i prawnej działalności kredytowej polskiego sektora bankowego.

- Sektor bankowy na wskutek regulacji nie był w stanie zmniejszyć poziomu złych kredytów, czy nieregularnych kredytów, jak to się stało w wielu innych krajach po kryzysie finansowym. Polski sektor bankowy został obciążony dodatkowym podatkiem bankowym, który nie został przeznaczony, tak jak w innych krajach, na wspieranie stabilności, bankowy fundusz gwarancyjnych, czy na restrukturyzację, tylko zasila budżet państwa – mówił Krzysztof Pietraszkiewicz.

Jak zapewnia, polski sektor bankowy, ma jeszcze kilka innych dodatkowych obciążeń, jak fundusz wsparcia kredytobiorców na kredyty mieszkaniowe.

- To powoduje, że w najbliższych miesiącach staniemy przed problemem niemożliwości w pełnej krasie finansowania rewitalizacji i restrukturyzacji gospodarki. To co nas martwi, to to co będzie w najbliższych kwartałach. Dlatego mówimy, że trzeba zmienić tę politykę i podejście, aby sektor mógł w pełni wykorzystać swoje możliwości – podsumowuje Krzysztof Pietraszkiewicz.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020