Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Łukoil chce wybudować własną bazę paliw w gdańskim porcie

Autor: The Wall Street Journal Polska
Dodano: 14-01-2008 14:26

Port w Gdańsku może stać się ważnym ogniwem w rosyjskim systemie eksportu ropy. Jak dowiedział się "Wall Street Journal Polska", Łukoil, największy prywatny koncern paliwowy w Rosji, od kilku miesięcy negocjuje z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk budowę własnej bazy przeładunkowej nad Bałtykiem.

To nie koniec polskiej ofensywy Łukoilu: Rosjanie rozmawiają również z Przedsiębiorstwem Eksploatacji Rurociągów Naftowych PERN Przyjaźń. Chcą podpisać umowę na tranzyt ropy do Naftoportu. Jeżeli to zrobią, staną się jednym z największych użytkowników rurociągu Przyjaźń.

Przedstawiciele Łukoilu przyjadą do Gdańska w przyszłym tygodniu. Mają przedstawić gotową koncepcję budowy bazy oraz biznesplan. Przedsięwzięcie prawdopodobnie sfinansowałaby strona polska. Rosjanie natomiast płaciliby czynsz dzierżawny oraz wnosiliby opłaty przeładunkowe.

- Zakładamy możliwość podpisania umowy na 20 - 25 lat. Przez bazę przechodziłoby rocznie ok. 20 mln ton ropy - szacuje Stanisław Cora, prezes zarządu portu. To tyle, ile rocznie zużywają polskie rafinerie.

Łukoil chce w swojej polskiej bazie przeładowywać ropę z mniejszych tankowców kursujących z Primorska i Kaliningradu na wielkie jednostki płynące do Rotterdamu i portów amerykańskich. Port liczy na dobry interes, bo wieloletnia umowa z Łukoilem zapewniłaby mu stabilne przychody.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022