Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Komentarz tygodniowy: Gospodarka: Mocniejszy jen

Autor: DM IDMSA
Dodano: 16-01-2008 16:49

Spadają zamówienia na maszyny,
Słabe perspektywy

Umocnienie jena wpływa niekorzystnie na japoński eksport. Ostatnie publikacje pokazują, że spadły zamówienia na maszyny, natomiast nadwyżka w bilansie obrotów bieżących wzrosła mniej od oczekiwań rynkowych. Najbardziej wymownym faktem jest zachowanie japońskiej giełdy, które wyraźnie odzwierciedla niepokój inwestorów o wpływ recesji w USA na gospodarkę Japonii.

Nie należy jednak zapominać, że największym partnerem handlowym Japonii pozostają Chiny i sytuacja nie stanie się beznadziejna, dopóki kraj ten notuje wysokie tempo wzrostu (w tym roku analitycy Merrill Lynch prognozują 10%). Zamówienia na maszyny, które najwięcej mówią o wydatkach kapitałowych firm, spadły w listopadzie o 2.8%, co jednak mimo wszystko okazało się wynikiem lepszym od oczekiwań rynkowych na poziomie -5%. Sektor półprzewodników i urządzeń telekomunikacyjnych (m.in. telefony komórkowe) ma się wciąż bardzo dobrze.

Warto pamiętać, że jeszcze w październiku zamówienia wzrosły, i to o 12.7%, normalnym zjawiskiem jest więc lekkie cofnięcie się wartości w następnym miesiącu. Nadwyżka w bilansie obrotów bieżących sięgnęła w listopadzie 16.8 mld USD, co stanowi 2.1% wzrostu w ciągu roku.

Wedle niepisanej reguły rynku finansowego spadkom na światowych giełdach akcji towarzyszy umocnienie jena. Indeks Nikkei wykazuje niemal idealną odwrotną korelację z krajową walutą. Jest to dodatkowy czynnik, który niemal gwarantuje, że Bank Japonii nie podniesie oprocentowania na najbliższych posiedzeniach. Rynek jest o tym przekonany do tego stopnia, że kolejne zbliżające się posiedzenia rady banku centralnego nie budzą najmniejszego zainteresowania i przechodzą bez echa. Z wyliczeń banku JP Morgan wynika, że 30% inwestorów spodziewa się obniżki oprocentowania do lipca tego roku. Obecnie główna stopa procentowa wynosi 0.5%.

Wskaźnik cen producentów (PPI) wykazał w grudniu wzrost o 2.6% w skali roku, co jest wynikiem nieco zaskakującym. Wyższe ceny energii i surowców uniemożliwiają firmom podwyżki płac, co jest warunkiem koniecznym do wzrostu konsumpcji. Tymczasem wśród konsumentów rośnie pesymizm. Z ankiety Banku Japonii wynika, że 86% respondentów spodziewa się wzrostu cen w tym roku, co jest wynikiem najwyższym od początku prowadzenia ankiety w 1997 roku.

USD/JPY

Po przełamaniu 107.28 najbliższą strefę wsparcia, gdzie mogą pojawić się kupujący, wyznacza poziom 102. Jen jest wyraźnie bardzo silny. Chwilowe konsolidacje lub podejścia do średniej czy zniesienia Fibonacciego można wykorzystać do sprzedaży pary USDJPY. Najbliższy opór to obecnie niedawne wsparcie, a więc rejon 107.20-40.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021