Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Grecja: Resort kultury o decyzji w sprawie Hagii Sophii: to jawna prowokacja

Autor: PAP
Dodano: 10-07-2020 17:40

To jawna prowokacja wobec cywilizowanego świata - oświadczyło w piątek ministerstwo kultury Grecji w odpowiedzi na decyzję najwyższego sądu administracyjnego Turcji, który unieważnił dekret rządowy z 1934 roku, przekształcający słynną świątynię Hagia Sophia w muzeum.

Po sądowym orzeczeniu w tej sprawie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podpisał dekret formalnie przekształcający muzeum Hagia Sophia w meczet.

"Dzisiejsza decyzja, podjęta w wyniku woli politycznej prezydenta Erdogana, jest jawną prowokacją wobec cywilizowanego świata, który uznaje wyjątkową wartość i ekumeniczny charakter tego zabytku" - stwierdziła minister kultury Grecji Lina Mendoni w oświadczeniu.

Erdogan w piątek udostępnił na swoim koncie na Twitterze kopię podpisanego przez siebie dekretu, w którym zadecydowano o przekazaniu kontroli nad meczetem Ayasofya, jak brzmi jego turecka nazwa, Dyrektoriatowi ds. Religii i ponownym otwarciu go dla kultu religijnego.

Protest w sprawie przekształcenia Hagii Sophii w meczet wyraziły już władze USA i Francji oraz Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, duchowy zwierzchnik około 300 mln prawosławnych na całym świecie, a także Hieronim II, zwierzchnik greckiego Kościoła prawosławnego.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021