Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

USA: Departament Stanu "rozczarowany" decyzją władz Turcji w sprawie Hagii Sophii

Autor: PAP
Dodano: 10-07-2020 21:54

Departament Stanu USA wyraził w piątek "rozczarowanie" decyzją prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o przekształceniu słynnej świątyni Hagia Sophia w Stambule z muzeum w meczet.

"Rozumiemy, że rząd turecki jest nadal zaangażowany w utrzymanie dostępu do Hagii Sophii dla wszystkich odwiedzających i czekamy na jego plany dalszego zarządzania Hagią Sophią i zapewnienie, że będzie ona dostępna bez przeszkód dla wszystkich" - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus.

Prezydent Erdogan wcześniej w piątek zapewniał, że Hagia Sophia pozostanie nadal otwarta zarówno dla muzułmanów, jak i dla chrześcijan oraz wszystkich obcokrajowców. Dodał, że przekształcenie jej w meczet było suwerennym prawem Turcji, a każda krytyka tej decyzji będzie potraktowana jako atak na niepodległość tego kraju.

W piątek najwyższy sąd administracyjny Turcji unieważnił dekret rządowy z 1934 roku, przekształcający Hagię Sophię w muzeum. Po sądowym orzeczeniu Erdogan podpisał dekret formalnie przekształcający Hagię Sophię w meczet.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021