Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Hiszpania: Ponad sto aktywnych ognisk koronawirusa

Autor: PAP
Dodano: 12-07-2020 13:00

W Hiszpanii odnotowano ponad sto aktywnych ognisk koronawirusa - poinformował w sobotę wieczorem minister zdrowia Salvador Illa. Najtrudniejsza sytuacja jest w Lleidzie (Katalonia) oraz w autonomicznych regionach Galicji i Kraju Basków, gdzie w niedzielę odbywają się wybory do lokalnych parlamentów.

W Lleidzie odnotowano około 20 aktywnych ognisk koronawirusa.

"Nowe ogniska zakażeń są nieuniknione do czasu kiedy nie będzie szczepionki albo możliwości skutecznego leczenia Covid-19" - powiedział Illa.

W Katalonii, na Balearach, w Ekstremadurze i lokalnie w Kraju Basków wprowadzono obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych, bez względu na możliwość zachowania 1,5-metrowego dystansu społecznego. Nakaz noszenia maseczek w poniedziałek zatwierdzą lokalne rządy Aragonii i Andaluzji - poinformował "El Mundo".

Pomimo pandemii w Kraju Basków i w Galicji odbywają się w niedzielę wybory do lokalnych parlamentów. Około 420 wyborców z prawie 4,5 mln, z obu wspólnot autonomicznych, nie będzie mogło głosować ze względu na "bezpieczeństwo zdrowia publicznego" - poinformowały lokalne rządy baskijski i galisyjski, cytowane w niedzielę przez dziennik "El Mundo". Osoby te nie mogą wyjść z domów na głosowanie, gdyż są zakażone koronawirusem. Nie mogą także głosować korespondencyjnie, gdyż upłynął termin tej formy głosowania.

Decyzje lokalnych rządów o wyłączeniu z głosowania zakażonych zatwierdził w sobotę wieczorem Sąd Najwyższy Galicji oraz Komitet Wyborczy (JEC) Kraju Basków.

Pogorszeniu uległa sytuacja w Katalonii, gdzie w bieżący weekend odnotowano łącznie ok. 20 nowych ognisk zakażenia, w tym 15 w okolicy Lleidy, trzy w Tarragonie oraz dwa w Alt Pirineu i Aran. W Lleidzie kwarantanną objęto 50 lokalnych policjantów (Mossos d'Esquadra).

Lokalny rząd rozszerzył od soboty na cały rejon Lleidy i Pirenejów kwarantannę w domach spokojnej starości - poinformował lokalny minister ds. pracy Chakir el Homrani. Pensjonariusze nie mogą być odwiedzani, a do ośrodków nie mogą być przyjmowane nowe osoby.

W najbardziej dotkniętym koronawirusem katalońskim powiecie Segria obowiązuje kwarantanna regionalna, która obejmuje 210 tys. mieszkańców obszaru. Kwarantanną pozostaje objęta także strefa A Marina, koło Lugo (Galicja), gdzie odnotowano w sobotę 186 przypadków zakażenia koronawirusem. W całej Galicji jest obecnie ok. 260 aktywnych przypadków zakażenia.

Do niepokojącej sytuacji doszło w położonej blisko Barcelony miejscowości L'Hospitalet, gdzie odnotowano ponad 100 nowych przypadków zakażenia w ciągu tygodnia - poinformował "El Mundo" za lokalnymi władzami.

Z Saragossy Grażyna Opińska

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021