Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

W. Brytania: Hongkoński aktywista demokratyczny Nathan Law przybył do Londynu

Autor: PAP
Dodano: 13-07-2020 16:23

Hongkoński działacz demokratyczny Nathan Law poinformował w poniedziałek, że po ucieczce z Hongkongu w związku z wprowadzoną tam przez Chiny ustawą o bezpieczeństwie narodowym, przybył do Londynu.

"Z moim plecakiem i małym bagażem w ręku, złapałem nocny lot. Nie miałem pojęcia, jaka przyszłość mnie czeka. Tylko jedna rzecz wydawała się pewna. Mój cel podróży: Londyn" - napisał na Twitterze. "Zawsze mam jedną wiadomość. Hongkończycy nigdy się nie poddadzą. Nie jesteśmy złamani. Wręcz przeciwnie, jesteśmy dobrze przygotowani, by stawić czoła następnej trudnej bitwie" - zapewnił.

Law powiedział też agencji Reutera, że reszta świata powinna sprzeciwić się prezydentowi Chin Xi Jinpingowi i zacząć stawiać prawa człowieka ponad zyskami finansowymi.

Obchodzący w poniedziałek 27. urodziny Law zyskał sławę jako jeden z przywódców prodemokratycznych protestów z 2014 roku, znanych jako rewolucja parasolek. Dwa lata później stał się najmłodszą osobą wybraną do hongkońskiego parlamentu, ale wkrótce zdyskwalifikowano go z powodu rzekomych nieprawidłowości podczas składania przez niego przysięgi.

Law działał w prodemokratycznej grupie Demosisto, która nawoływała do samostanowienia Hongkongu. Po wejściu w życie nowego prawa o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu, które przyjęte zostało bez konsultacji z władzami tej byłej brytyjskiej kolonii, Law i dwoje innych prominentnych aktywistów, Joshua Wong i Agnes Chow, zrezygnowali z członkostwa w grupie, a kilka godzin później ogłosiła ona swoje rozwiązanie.

Nowe prawo przewiduje kary nawet dożywotniego więzienia za przestępstwa związane z działalnością wywrotową, separatystyczną, terrorystyczną i zmową z zagranicznymi siłami w celu podważenia bezpieczeństwa państwowego ChRL. W niektórych sprawach podejrzani będą mogli być sądzeni w Chinach kontynentalnych.

Według tych przepisów za działalność wywrotową może być uznane na przykład atakowanie infrastruktury rządowej, a za zmowę z obcymi siłami - szerzenie nienawiści do centralnego rządu ludowego ChRL w Hongkongu przy bezpośrednim lub pośrednim wsparciu z zagranicy. Prawo obejmuje również przestępstwa popełniane poza Hongkongiem.

W odpowiedzi na wejście w życie tego prawa, Wielka Brytania zapowiedziała, że rozszerzy uprawnienia posiadaczy brytyjskich paszportów zamorskich do tego, by mogli się osiedlać na jej terytorium, a w perspektywie także uzyskać brytyjskie obywatelstwo.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021