Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Politechnika Gdańska i Urząd Morski łączą siły

Autor: PAP/KM
Dodano: 14-07-2020 16:19

W ramach międzynarodowego przedsięwzięcia Politechnika Gdańska i Urząd Morski w Gdyni poprowadzą innowacyjny projekt mogący poprawić bezpieczeństwo żeglugi. Na wybranych statkach testowane będą m.in. systemy i urządzenia mające zapewnić jednostkom autonomiczność.

O realizacji przez Politechnikę Gdańską (PG) międzynarodowego projektu poinformował we wtorek rzecznik prasowy uczelni Maciej Dzwonnik. Jak wyjaśnił w komunikacie, w poniedziałek przedstawiciele uczelni podpisali umowę, na podstawie której w przedsięwzięcie zaangażowany zostanie także Urząd Morski (UM) w Gdyni.

Umowa między oboma instytucjami będzie obowiązywała przez trzy lata. W jej myśl opracowane przez naukowców z PG nowatorskie rozwiązania będą testowane na statkach wskazanych przez UM. Dzwonnik sprecyzował, że chodzi tu o systemy i urządzenia elektroniczne (znane z m.in. samochodów autonomicznych) służące poprawie efektywności i bezpieczeństwa ich pracy.

- Jednocześnie, dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologicznie i oryginalnych rozwiązań naukowców PG, możliwe będzie uodpornienie systemów statku na potencjalne ataki cybernetyczne, czy występujące w niektórych obszarach zakłócenia radiowe - podał.

Prof. Łukasz Kulas z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG, podkreślił, że wykorzystanie opracowanych przez naukowców technologii w branży morskiej "pozwoli na poprawienie efektywności pracy i bezpieczeństwa jednostek nawodnych, stanowi też pierwszy krok do zwiększania autonomii ich pracy".

Prowadzony przez PG we współpracy z Urzędem Morskim trzyletni projekt badawczy będzie realizowany w ramach międzynarodowej inicjatywy badawczej o nazwie InSecTT (Intelligent Secure Trustable Things). Inicjatywa ta powstała w oparciu o unijny program Horyzont 2020, a wartość projektu to ponad 44 mln euro.

Rzecznik wyjaśnił, że w tym międzynarodowym przedsięwzięciu uczestniczy w sumie 52 partnerów z 11 krajów Unii Europejskiej i Turcji - firm i instytucji naukowych, które na co dzień zajmują się bezpiecznymi systemami tzw. Internetu Rzeczy wspieranymi rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji.

- Politechnika Gdańska odgrywa w projekcie InSecTT znaczącą rolę jako lider jednego z kluczowych obszarów wdrożeń oraz dostawca komponentów i oryginalnie opracowanych rozwiązań technologicznych, a Urząd Morski w Gdyni będzie jednym z pierwszych beneficjentów projektu - dodał Dzwonnik.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021