Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Iran: Egzekucja dwóch mężczyzn zamieszanych w zamach sprzed 10 lat

Autor: PAP
Dodano: 14-07-2020 16:55

Na dwóch mężczyznach, których uznano za winnych współudziału w zamachu bombowym podczas defilady wojskowej przed prawie 10 laty w mieście Mahabad w północno-zachodnim Iranie, wykonano wyrok śmierci - podały we wtorek irańskie źródła sądowe.

"Kara śmierci, na którą zostali skazani dwaj główni autorzy zamachu bombowego w 2010 roku w mieście Mahabad, została dziś wykonana" - potwierdziły w komunikacie władze prowincji Azerbejdżan Zachodni.

22 września 2010 roku 12 osób zginęło i 81 zostało rannych w wybuchu, do którego doszło podczas defilady wojskowej w Mahabadzie. Większość ofiar eksplozji to były kobiety i dzieci, które przyglądały się paradzie z okazji 30. rocznicy rozpoczęcia wojny irańsko-irackiej z lat 1980-1988.

Na oficjalnej stronie irańskiego ministerstwa sprawiedliwości Mizan Online sprecyzowano, że skazani byli "agentami grup terrorystycznych powiązanych z zagranicznymi służbami wywiadowczymi". Nie ujawniono tożsamości oskarżonych ani nie podano, o jakie kraje chodzi.

Irańskie władze przypisywały zamach "elementom kontrrewolucyjnym" w regionie będącym regularnie sceną zbrojnych starć i ataków, o które Iran obwiniał kurdyjskich rebeliantów.

Kilka dni po ataku Iran twierdził, że 30 "terrorystów", w tym "amerykańskich najemników" zaangażowanych w atak podczas defilady, zostało zabitych w operacji przez Straż Rewolucyjną, elitarną armię reżimu irańskiego, na terytorium Iraku graniczącym z Iranem.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021