Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Analitycy: Ceny paliw powinny nadal spadać

Autor: PAP
Dodano: 18-01-2008 13:10

Ceny paliw na stacjach powinny nadal spadać i zbliżyć się do 4,20-4,25 zł za litr benzyny bezołowiowej oraz 4 zł za litr oleju napędowego - prognozują analitycy portalu e- petrol.pl oraz biura Reflex, monitorującego rynek paliw.

Zdaniem analityków portalu e-petrol.pl, "mamy już zdecydowany trend - spadkowy".

Jak wynika z raportu portalu, w mijającym tygodniu średnia hurtowa cena benzyny bezołowiowej 95 spadła o 137-145 zł na tysiąc litrów. Obniżka, wynosząca 122 zł, objęła również olej napędowy. Łącznie średnie ceny paliw w polskich rafineriach zostały obniżone o 4-5 proc.

Biuro Reflex podało w komunikacie, że za litr benzyny bezołowiowej płacimy obecnie 4,31 zł. Olej napędowy kosztuje 4,07 zł za litr. Po okresie stabilizacji nieznacznie, bo o 1 grosz na litrze, potaniał autogaz. Jego litr kosztuje 2,27 zł.

Zdaniem analityków Reflex, obniżki cen obserwowane na rynku paliw zawdzięczamy niesłabnącym obawom o stan amerykańskiej gospodarki, która w opinii części analityków wchodzi w stan recesji. Nie bez znaczenia pozostaje również mocny kurs polskiego złotego wobec dolara. (PAP)

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023