Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Węgry: Z powodu epidemii święto państwowe 20 sierpnia bez publicznych uroczystości

Autor: PAP
Dodano: 16-07-2020 11:54

W węgierskie święto państwowe 20 sierpnia nie będzie publicznych uroczystości, takich jak pokaz fajerwerków i parada lotnicza – poinformował w czwartek minister kierujący kancelarią premiera Gergely Gulyas, tłumacząc to względami epidemicznymi.

Jedynym wyjątkiem będzie pasowanie na oficerów.

Gulyas podkreślił, że masowe imprezy wiążą się z największym ryzykiem zakażenia koronawirusem. "Liczba zakażonych osób (na świecie) stale rośnie od początku maja" - zaznaczył.

Minister dodał, że jeśli będzie to możliwe, uroczystości zostaną zorganizowane później, ale najprawdopodobniej nie w tym roku.

Pokaz fajerwerków i parada lotnicza w Budapeszcie 20 sierpnia, w Dzień św. Stefana, przyciągają co roku dziesiątki tysięcy osób.

Już pod koniec kwietnia rząd zdecydował, że do 15 sierpnia na Węgrzech nie wolno organizować wydarzeń z udziałem ponad 500 osób. Gulyas powiedział, że pod koniec lipca rząd podejmie decyzję, czy pozwolić na nie od drugiej połowy sierpnia.

Epidemia koronawirusa na Węgrzech stopniowo wygasa. W czwartek piąty dzień z rzędu nie zmarł na Węgrzech żaden chory na Covid-19, nadal spada też liczba aktywnych zakażeń koronawirusem. W sumie od początku pandemii wykryto 4279 przypadków zakażenia koronawirusem, 595 chorych na Covid-19 zmarło.

Rząd podjął natomiast decyzję o wprowadzeniu od środy ograniczeń na granicy ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną w wielu innych krajach, w tym sąsiadujących z Węgrami. Cudzoziemcy przybywający z wielu krajów bałkańskich, Ukrainy, Białorusi, a także niemal wszystkich państw pozaeuropejskich nie mają prawa wjazdu na Węgry, a Węgrów obowiązuje kwarantanna.

Po wjeździe z 11 kolejnych państw, w tym Wielkiej Brytanii, Portugalii, Chin i USA, cudzoziemcy muszą przejść badanie na granicy i jeśli wystąpi podejrzenie zakażenia koronawirusem, nie mogą wjechać na Węgry. W przeciwnym razie muszą przejść 14-dniową kwarantannę, chyba że mają dokument potwierdzający dwa negatywne testy na koronawirusa z ostatnich pięciu dni. Obostrzenia te nie dotyczą Polski.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021