Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Irańskie siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego

Autor: PAP/KM
Dodano: 16-07-2020 21:55

Irańskie siły bezpieczeństwa użyły w czwartek gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom, którzy w mieście Behbehan na południowym zachodzie kraju wyszli na ulice w antyrządowym proteście - poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadków wydarzeń.

Jak pisze Reuters materiały wideo opublikowane w irańskich mediach społecznościowych pokazywały protestujących, którzy skandowali: "Nie bój się, nie bój się, jesteśmy razem". Na innych filmach widać było funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa na ulicach w Teheranie i Isfahanie.

Do antyrządowych demonstracji doszło w Iranie po miesiącach spokoju. W listopadzie ubiegłego roku przez kilka dni trwały protesty przeciwko rządzącym elitom i były to najkrwawsze manifestacje w tym kraju od Rewolucji Islamskiej w 1979 roku.

Protesty rozpoczęły się 15 listopada po ogłoszeniu przez rząd podwyżki cen paliw o 50 proc., następnie przekształciły się w antyrządowe rozruchy, stłumione krwawo przez siły bezpieczeństwa. Zginęło w nich 230 osób, a do aresztów trafiło około 7 tys. ludzi.

Winą za protesty władze Iranu obarczyły wówczas "chuliganów" związanych z zagranicznymi wrogami - Stanami Zjednoczonymi, Izraelem i Arabią Saudyjską. Demonstracje rozprzestrzeniły się na około 100 miast i miasteczek i zmieniły charakter na polityczny - uczestnicy domagali się ustąpienia przedstawicieli najwyższych władz teokratycznego państwa.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021