Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

UE: W przerwie szczytu spotkanie Merkel-Macron-Michel-von der Leyen

Autor: PAP
Dodano: 17-07-2020 19:50

W przerwie unijnego szczytu szef Rady Europejskiej Charles Michel spotkał się w piątek na wspólnych konsultacjach z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

O spotkaniu poinformował rzecznik Michela, Barend Leyts. Szef Rady Europejskiej rozmawiał też oddzielnie z premierem Holandii Markiem Rutte. Holandia stoi na czele grupy tzw. oszczędnych państw, które domagają się mniejszego budżetu UE.

Po trwających w piątek ponad siedem godzin dwóch rundach dyskusji Michel ogłosił przerwę do kolacji, zaplanowanej na godz. 20.

Czas ten został wykorzystany na konsultacje w mniejszych formatach. Do tej pory - jak wynika z relacji dyplomatów - spory między przywódcami nie były zbyt gorące. Dyskusje dotyczyły sposobu wypłat środków z funduszu odbudowy, wysokości tego instrumentu, wielkości budżetu na lata 2021-2027 oraz rabatów, zasobów własnych i praworządności.

Jedną z głównych problematycznych kwestii jest wielkość środków na ożywienie gospodarcze po kryzysie wywołanym przez pandemię koronawirusa. Komisja Europejska zaproponowała 750 mld euro na ten cel, ale część krajów sprzeciwia się takiej wysokości tego instrumentu.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020