Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wydarzenia: Święto w USA

Autor: DM IDMSA
Dodano: 21-01-2008 11:56

Kupno USD i jenów
Spadki cen akcji nabierają tempa

Ze względu na święto Lutera Kinga w USA, znaczna część rynków jest dzisiaj zamknięta, co jednak nie znaczy, że zupełnie nic się nie dzieje.

Umocnienie dolara na rynku walutowym przekłada się na niższe ceny ropy naftowej, cena kontraktu spadła już poniżej 90 USD za baryłkę.

Inwestorzy w dalszym ciągu są zaniepokojeni o wzrost gospodarczy, szczególnie w USA, który oznacza mniejszy popyt na energię. Nie pomagają jak na razie zapowiedzi administracji Busha o impulsie fiskalnym, ponieważ są jeszcze zbyt mgliste. Warto pamiętać, że w zeszłym tygodniu dane o zapasach pokazały przyrost o ponad 4 mln baryłek ropy, co może oznaczać odwrócenie długiego trendu spadku zapasów i rozpoczęcie ich kumulowania, przynajmniej w USA.

Mocniejszy dolar to niemal automatycznie niższe ceny metali szlachetnych – trwa korekta szczególnie na rynku złota, które z poziomów 911 USD za uncję spadło już do 873 USD. Sprzedaż może sięgnąć nawet poziomu 845 USD, gdzie przebiega linia długoterminowego trendu.
Mimo drastycznych spadków cen akcji, rynek miedzi jest relatywnie mocny, jej ceny spadły zaledwie do 316 USD na giełdzie COMEX. Przyczyną mogą być niskie zapasy w Szanghaju, a także spadające zapasy w magazynach giełdy LME (184 tys. ton wobec ponad 200 tys. na początku roku).

Na rynku walutowym mocno redukowane są pozycje na EUR, GBP, AUD, NZD, intensywnie kupowany jest dolar amerykański i jen, co ma związek z nasilającą się awersją do ryzyka. Sprzedawana jest też złotówka, która znacznie osłabia się nawet do euro.

Spadki na rynkach akcji pogłębiają się, sprzedawane są zarówno pojedyncze papiery, jak i kontrakty na indeksy (futures i CFD). Te ostatnie instrumenty pozwalają inwestorom czerpać zyski ze spadków cen. Inwestorzy przesuwają kapitał w stronę obligacji, co winduje ich ceny, spychając jednocześnie ich rentowności. Rządowe papiery USA „płacą” dziś już zaledwie 3.63%, natomiast papiery niemieckie 3.94%.

AUDJPY
(Australia / Japonia)
Przełamanie ważnego wsparcia może oznaczać dalszy ruch pary ku dołowi.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021