Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Kanclerz Austrii zadowolony z wyników szczytu UE ws. funduszu odbudowy

Autor: PAP
Dodano: 21-07-2020 10:03

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz wyraził zadowolenie z zawartego we wtorek na szczycie Unii Europejskiej porozumienia w sprawie funduszu odbudowy unijnej gospodarki po kryzysie koronawirusowym. "Osiągnęliśmy wynik dobry dla UE i dla Austrii" - powiedział.

Dodał, że dzięki współpracy Austrii oraz pozostałych państw przeciwnych zwiększaniu obciążeń unijnego budżetu - czyli Holandii, Szwecji i Danii - udało się przeforsować wiele istotnych rozwiązań, w tym zmniejszyć udział dotacji w funduszu odbudowy z pierwotnie proponowanych 500 mld euro do 390 mld euro. Poprzez ograniczenie czasu funkcjonowania funduszu zapewniono, że będzie to "instrument jednorazowy, a nie początek uwspólnotowiania długów lub unii długów".

Jak zaznaczył Kurz, austriacki rabat składkowy został zwiększony ze 137 mln euro rocznie do 565 mln euro rocznie. Ponadto "zagwarantowano, że wykorzystanie środków z funduszu (odbudowy) będzie kontrolowane bardzo, bardzo rygorystycznym mechanizmem kontrolnym" - w razie podejrzenia o ich niezgodne z przeznaczeniem użycie będzie można wstrzymać wypłaty.

Osiągnięto również kompromis w sprawie praworządności i "sumując wszystko, jest to pakiet, z którego możemy być w Austrii bardzo zadowoleni" - ocenił kanclerz.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021