Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Rosja i Turcja deklarują chęć współpracy ws. trwałego zawieszenia broni w Libii

Autor: PAP
Dodano: 22-07-2020 15:15

Turcja i Rosja podczas środowych rozmów w Ankarze zadeklarowały chęć współpracy w sprawie ustanowienia trwałego zawieszenia broni w Libii. Ze wspólnego oświadczenia stron nie wynikają żadne konkretne decyzje.

Jak czytamy w dokumencie stanowiącym podsumowanie spotkanie delegacji w stolicy Turcji, oba państwa, opowiadające się po przeciwnych stronach wojny domowej w Libii, "będą kontynuować wysiłki, aby doprowadzić do stworzenia warunków dla długoterminowego i trwałego zawieszenia broni".

Moskwa i Ankara zadeklarowały również pomoc na rzecz umożliwienia postępów w dialogu politycznym między zwaśnionymi stronami. Rosja razem z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Egiptem wspiera Libijską Armię Narodową - siły gen. Chalify Haftara, podczas gdy Turcja wsparła ofensywę wojsk uznanego przez ONZ Rządu Jedności Narodowej.

Wsparcie tureckiego wojska odmieniło w ostatnich tygodniach sytuację militarną w kraju i umożliwiło siłom Haftara planowany szturm na Syrtę, kluczowe dla przemysłu naftowego miasto w środkowej Libii.

Podczas środowych rozmów Rosja i Turcja zapowiedziały, że rozważą stworzenie wspólnej grupy roboczej ds. Libii.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021