Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Bułgaria: Mimo zapowiedzi zmian w rządzie protesty trwają

Autor: PAP
Dodano: 22-07-2020 19:56

Antyrządowe protesty w Bułgarii trwają 14. dzień. Demonstrantów, domagających się dymisji premiera Bojko Borisowa i jego rządu, prokuratora generalnego oraz przedterminowych wyborów, nie uspokoiły środowe zapowiedzi o zmianach w składzie gabinetu.

Rządowa służba prasowa poinformowała o naradzie Borisowa i jego koalicyjnych partnerów z nacjonalistycznych formacji WMRO i NFSB Krasimira Karakaczanowa i Walerego Simeonowa, na której omawiano gruntowne zmiany w rządzie. Szczegółów i nazwisk nie podano, mają być ogłoszone ewentualnie w czwartek. Wśród spekulacji jako przyszłego premiera wymienia się Tomisława Donczewa, obecnie wicepremiera ds. unijnych i gospodarczych.

Bułgarska Partia Socjalistyczna zwróciła się z żądaniem o wystąpienie na forum parlamentu prokuratora generalnego, posłowie mają takie prawo na podstawie regulaminu Zgromadzenia Narodowego. Jest wiele pytań, w tym dotyczących naruszenia podstawowych praw obywateli, na które prokurator generalny powinien odpowiedzieć - oznajmił poseł Anton Kutew. Prokuratura podała, że prokurator generalny Iwan Geszew jest na urlopie do 9 sierpnia, dając tym samym do zrozumienia, że ani nie zjawi się on w parlamencie w najbliższym czasie, ani nie należy spodziewać się jego dymisji.

Organizatorzy i uczestnicy protestu deklarują, że nie zamierzają ustępować, dopóki ich postulaty nie zostaną spełnione. W środę nowym elementem w happeningu przed gmachem rządu stało się obrzucenie go papierem toaletowym. W głośnikach brzmiała piosenka "Time to say goodbye" w wykonaniu Andrei Bocellego i Sary Brightman.

Jedno z haseł protestów, w których w znacznym stopniu uczestniczą młodzi ludzie, brzmi: "Nie chcemy, by nami rządzili ludzie niekompetentni". Często można było zobaczyć też transparent z napisem: "W naszych nocnych szafkach są książki, a nie pistolety". Transparent nawiązuje do zdjęć sypialni premiera Borisowa z pełną banknotów szufladą i pistoletem.

Oprócz demonstracji w Sofii protesty odbywają się m.in. w Płowdiwie, Welikim Tyrnowie, Starej Zagorze i Sliwenie.

Ewgenia Manołowa

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021