Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Największy spadek na londyńskiej giełdzie od ponad 6 lat

Autor: PAP
Dodano: 21-01-2008 20:22

Najważniejszy indeks londyńskiej giełdy FTSE- 100, będący wypadkową notowań stu największych brytyjskich korporacji, stracił w poniedziałek na wartości 5,5 proc. Jest to największy jednosesyjny spadek od czasu zamachów terrorystycznych w USA z 11 września 2001 r.

Poniedziałkowa strata wyniosła 323,5 pkt., a poziom zamknięcia 5.578,20 pkt. Jest to równoznaczne ze zmniejszeniem bieżącej wyceny indeksu FTSE-100 o 77 mld funtów. Analitycy zwracają uwagę, iż spadki wystąpiły również i na innych rynkach, ale na żadnym z nich nie były równie wysokie.

Wśród powodów wskazuje się na obawy związane z kondycją amerykańskiej gospodarki spowodowane załamaniem w ryzykownym segmencie kredytu hipotecznego i będące jego wynikiem trudności na rynkach finansowych. Próby ustabilizowania rynków podjęte przez prezydenta USA George'a Busha z końca ubiegłego tygodnia nie uspokoiły nastrojów.

Rekordzistą poniedziałkowych spadków na londyńskim parkiecie był koncern budowlany Wolseley, po tym jak ujawnił on, że zysk z obrotów w okresie ostatnich pięciu miesięcy (trading profit) z powodu dekoniunktury w USA zmniejszył się o 25 proc. Inwestorzy wyprzedawali też papiery spółek bankowych, zwłaszcza Royal Bank of Scotland i Barclays.

Miniony tydzień był najgorszym dla Wall Street od pięciu lat.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021