Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

USA: Chińska badaczka związana z armią zatrzymana przez amerykańskie służby

Autor: PAP
Dodano: 24-07-2020 18:12

Juan Tang, badaczka związana z chińską armią, która skryła się w konsulacie ChRL w San Francisco, została zatrzymana przez amerykańskie służby - poinformował w piątek przedstawiciel resortu sprawiedliwości USA.

Tang, która pracowała na Uniwersytecie Kalifornii, ubiegając się o amerykańską wizę złożyła niezgodne z prawdą oświadczenie, że nigdy nie służyła w chińskich siłach zbrojnych.

26 czerwca została oskarżona o fałszerstwo wizowe, gdy ustalono, że była jednak związana z chińską armią. Wkrótce potem kobieta znikła, a z czasem okazało się, że przebywa w chińskim konsulacie w San Francisco.

ABC News podaje, że resort sprawiedliwości USA wniósł oskarżenia przeciwko Tang i trzem innym chińskim naukowcom w związku z oszustwami wizowymi, a FBI przesłuchało w 25 miastach osoby, którym postawiono podobne zarzuty w związku z podejrzeniem, że ludzie ci pracują na rzecz chińskiego rządu i zaangażowani są w szpiegostwo przemysłowe i technologiczne.

"To kolejna część planu Komunistycznej Partii Chin, by wykorzystać nasze otwarte społeczeństwo i eksploatować nasze instytucje naukowe" - powiedział cytowany przez ABC News John Demers, który w resorcie sprawiedliwości USA odpowiada za sprawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego.

Relacje między Waszyngtonem a Pekinem są ostatnio bardzo napięte, a USA oskarżają Chiny m.in. o kradzież własności intelektualnej i szpiegostwo.

Oba kraje spierają się w kwestiach handlowo-gospodarczych, a także w sprawie pandemii Covid-19, autonomii Hongkongu czy przestrzegania praw człowieka wobec Ujgurów i innych muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie ChRL.

W środę Stany Zjednoczone nakazały zamknięcie chińskiego konsulatu generalnego w Houston w Teksasie.

We wtorek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział w Londynie, że USA liczą na zbudowanie koalicji krajów, które rozumieją, jakie zagrożenie stanowi Komunistyczna Partia Chin i skłonne są stawić czoło ChRL.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021