Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Białoruś: W programie Cichanouskiej powtórne wybory i przywrócenie konstytucji z 1994 r.

Autor: PAP
Dodano: 27-07-2020 17:47

Przeprowadzenie powtórnych, uczciwych i sprawiedliwych wyborów prezydenckich oraz przywrócenie konstytucji z 1994 r. na Białorusi zapowiada w swoim programie wyborczym Swiatłana Cichanouska, rywalka prezydenta Alaksandra Łukaszenki w sierpniowych wyborach.

"Chcę zostać prezydentem Białorusi, ale nie dla stanowiska, lecz po to, by przywrócić wam prawo wyboru" - głosi jeden z pierwszych punktów opublikowanego w poniedziałek programu wyborczego Cichanouskiej.

"Głosując na mnie, głosujecie za przywróceniem wam prawa do wybierania władzy, za nowymi i uczciwymi wyborami" - przekonuje w swoim programie Cichanouska. Jak zapowiada, nowe wybory prezydenckie z udziałem wszystkich alternatywnych kandydatów, przejrzystym systemem liczenia głosów i opozycją w komisjach wyborczych, zostaną zorganizowane w ciągu pół roku.

"Zorganizuję referendum z propozycją powrotu do konstytucji z 1994 r., która ogranicza władzę prezydenta, ustala ograniczenie liczby kadencji i zapewnia rozdzielenie władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej" - obiecuje Cichanouska.

Wśród obietnic są także nowe wybory parlamentarne, zwiększenie roli parlamentu, poszerzenie prerogatyw samorządów.

Kandydatka zapowiada również ułatwienia dla małego i średniego biznesu, pochylenie się nad problemem nieefektywnych przedsiębiorstw państwowych. Obiecuje także m.in. reformy systemu ochrony zdrowia, edukacji i sądownictwa.

W polityce zagranicznej, jak przekonuje, "wartością absolutną jest niepodległość". "Nie sprzedajemy jej, nie handlujemy nią, nie dyskutujemy" - czytamy w programie.

Białorusini to, jak pisze Cichanouska, "ludzie nastawieni pokojowo i będą przyjaźnić się ze wszystkim, lecz tylko w interesach swojego kraju".

"Powinniśmy tworzyć partnerstwo na równych warunkach, a nie zależność od gazu czy kredytu" - twierdzi.

Wybory na Białorusi odbędą się 9 sierpnia. Do udziału w nich zostali we wtorek zarejestrowani: urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka oraz jeszcze cztery osoby - Swiatłana Cichanouska, Siarhiej Czeraczań, Hanna Kanapacka i Andrej Dzmitryjeu. Swiatłanę Cichanouską wsparły sztaby Wiktara Babaryki i Walera Capkały, których kandydatury nie zostały zarejestrowane przez Centralną Komisję Wyborczą.

Z Mińska Justyna Prus

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021