Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Obrońcy praw człowieka zaniepokojeni sytuacją Wenezuelczyków powracających do kraju

Autor: PAP
Dodano: 30-07-2020 01:11

Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka wyraziła w środę poważne zaniepokojenie sytuacją wenezuelskich emigrantów, którzy wobec pandemii koronawirusa na kontynencie postanowili powrócić do kraju.

Budzi ona - oświadczyła przedstawicielka Komisji Esmeralda Arosemena - wielkie obawy ze względu na stosunek władz Wenezueli do emigrantów powracających z uchodźctwa w związku z trudną sytuacją, w jakiej znaleźli się wobec ataku Covid-19 na Amerykę Południową. Spotkali się bowiem "z postawą odrzucenia" ze strony władz wenezuelskich.

Wenezuelskie instytucje, jak podkreśliła, "odnoszą się do nich nieufnie, określając ich jako +zdrajców+, ponieważ rzekomo roznoszą koronawirusa po całej Wenezueli".

Nicolas Maduro - przypomniała pani Arosemena oficjalną wypowiedź urzędującego szefa państwa - oświadczył, że powracający imigranci "roznoszą koronawirusa po całej Wenezueli, ponieważ została zaplanowana taka właśnie operacja". Maduro określił ją wręcz jako "plan prezydenta (Kolumbii) Ivana Duque", zmierzający do tego, aby legalnie roznosić kornawirusa po całym terytorium Wenezueli".

Kolumbijski dziennik "El Tiempo" w artykule na temat losu emigrantów powracających do kraju cytuje wypowiedź przedstawiciela wenezuelskiej organizacji obywatelskiej PROVEA (Program edukacji i działania na rzecz praw człowieka) Mariano Alvarado. Opozycyjny działacz wzywa wenezuelskie władze, aby zaprzestały "piętnowania powracających emigrantów, jakby to oni byli odpowiedzialni za pojawienie się koronawirusa w Wenezueli".

Dotąd, według kolumbijskiego stołecznego dziennika "El Tiempo", przez punkty kontroli sanitarnej na granicy kolumbijsko-wenezuelskiej przeszło ponad 60 000 powracających do kraju obywateli wenezuelskich spośród 1 miliona 788 tysięcy, którzy legalnie bądź nielegalnie przybyli w ostatniej dekadzie do Kolumbii.

Według ostatnich, ogłoszonych w środę danych oficjalnych, w Wenezueli zachorowało dotąd na koronawirusa 16 571 osób, a zmarło 151 chorych.

Ciro Ugarte, odpowiedzialny za sytuacje nadzwyczajne w Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia oświadczył niedawno, że sytuacja w Wenezueli "stanowi przedmiot zaniepokojenia, ponieważ w istocie nie jest znana dokładna liczba przypadków koronawirusa".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021