Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Francja: Fala upałów - zagrożenie pożarami i ograniczenia w ruchu drogowym

Autor: PAP
Dodano: 31-07-2020 11:30

W 13 departamentach Francji temperatura oscylowała w piątek wokół 40 stopni Celsjusza. Władze wprowadziły ograniczenia w ruchu drogowym w niektórych regionach oraz ostrzegają przed burzami i pożarami lasów.

Alert dotyczący fali upałów w piątek ogłoszono w 13 departamentach kraju: Ain, Loarze, Górnej Loarze, Saonie i Loarze, Doubs, Jurze, Cote-d'Or, Rodanie, Ardeche, Drome, Isere, Sabaudii i Górnej Sabaudii. Z powodu upałów oraz związanego z falą ciepła zanieczyszczenia powietrza policja wprowadziła w piątek ograniczenia w ruchu drogowym m.in. w regionie stołecznym Ile-de-France, w Lyonie i znajdujących się pod Lyonem miejscowości Villeurbanne i Caluire-et-Cuire.

Upały zwiększają zagrożenie pożarami. We francuskim Kraju Basków przy granicy z Hiszpanią, w południowo-zachodniej Francji, z nieznanych dotąd przyczyn wybuchł w czwartek po południu pożar, który zniszczył 165 ha lasu sosnowego w Anglet, gdzie temperatura przekroczyła w czwartek 41,9 st. Celsjusza - podały francuskie służby meteorologiczne Meteo-France.

Pożar wstępnie opanowano w piątek rano, ale strażacy musieli ewakuować kilkudziesięciu okolicznych mieszkańców - podały lokalne władze, na które powołuje się AFP. W wyniku pożaru ucierpiało co najmniej siedem gospodarstw. Sześciu mieszkańców, pięciu policjantów i strażak zostali odwiezieni do szpitala z powodu zatrucia dymem.

W 19 departamentach ogłoszono natomiast alert burzowy. Na piątkowe popołudnie zapowiedziano gwałtowne burze z silnymi podmuchami wiatru i wyładowaniami atmosferycznymi.

Z Paryża Katarzyna Stańko

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021