Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Prokuratura bada prywatyzację kopalni Maczki-Bór

Autor: Dziennik Zachodni
Dodano: 23-01-2008 09:47

Prokuratura Okręgowa w Katowicach, równolegle do sprawy okoliczności śmierci poseł Barbary Blidy prowadzi śledztwo w sprawie prywatyzacji kopalni piasku Maczki-Bór w Sosnowcu.

Te dwie sprawy łączy osoba Barbary K., śląskiej "Alexis", która w 2000 roku chciała kupić tę kopalnię, a właściwie grunty tego przedsiębiorstwa, przez które przechodzi autostrada A-4 łączącą Katowice z Krakowem - informuje "Dziennik Zachodni".

O sprzedaży kopalni Maczki-Bór zdecydowano 19 października 2001 roku, czyli w ostatnim okresie urzędowania gabinetu premiera Jerzego Buzka i rządu AWS. Ostatecznie kopalnię kupiła spółka CTL z Gliwic. Śląska "Alexis" była wówczas jedną z pretendentek do kupna tego zakładu. W ostatecznej rozgrywce jednak przegrała.

Na razie, jak wynika ze śledztwa prokuratury, przedmiotem zainteresowania śledczych jest łapówka w wysokości 50 tysięcy złotych wręczona jednemu z przedstawicieli rządu AWS. Wciąż nie wiadomo jednak, o kogo chodzi konkretnie. Jak udało się dowiedzieć dziennikowi, beneficjentem łapówki miał być jeden ze śląskich posłów AWS, który miał pieniądze przekazać jednemu z członków rządu.

Jak na razie cała sprawa opiera się jednak tylko i wyłącznie na zeznaniach Barbary K. Jak udało się jednak dowiedzieć "DZ", w sprawie tej prywatyzacji wzywani są do prokuratury politycy AWS - przedstawiciele ministerstwa gospodarki i skarbu, którzy zdecydowali o sprzedaży tego zakładu. Prokuratorzy prowadzący tę sprawę określają ją jako "rozwojową".

Kopalnia Maczki-Bór usytuowana na pograniczu Sosnowca, Jaworzna oraz Mysłowic zajmuje teren kilkuset hektarów. Jej kapitał założycielski to 24 miliony złotych. Przedsiębiorstwo to jest nie tylko tylko producentem piasku, ale także poważnym podmiotem na rynku przewozów kolejowych. Teren eksploatowany przez tę kopalnię jest wyjątkowo atrakcyjny. Władze samorządowe Sosnowca chcą bowiem, aby przez teren kopalni przechodziła droga, która skomunikuje terminal przeładunkowy w Sławkowie z drogą ekspresową Tychy-Siewierz - przypomina "Dziennik Zachodni".

Razem z prywatyzacją zagłębiowskiej kopalni piasku, prokuratura bada też inne sprawy związane ze sprzedażą przedsiębiorstw państwowych. Przedmiotem jej zainteresowania jest na przykład też sprzedaż Przedsiębiorstwa Wyrobów Gumowych w Wolbromiu, w mieście, które do 1998 roku należało do województwa śląskiego.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022