Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Związek banków niemieckich zamieszany w wielomiliardową aferę

Autor: PAP/rs
Dodano: 04-08-2020 18:42 | Aktualizacja: 04-08-2020 19:36

We wtorek przeprowadzono przeszukania w biurach związku banków niemieckich BdB. Akcja jest częścią śledztwa w sprawie tzw. afery cum-ex, schematu obracania akcjami, wykorzystującego lukę w przepisach podatkowych, wskutek której niemiecki fiskus stracił miliardy euro.

Prokuratura w Kolonii poinformowała, że przeszukano biura BdB w Berlinie i Frankfurcie. Podkreślono, że działania te mają na celu znalezienie dowodów istotnych dla prowadzonego śledztwa i nie są skierowane przeciwko konkretnym osobom.

Reprezentujące ponad 200 niemieckich banków stowarzyszenie potwierdziło, że doszło do przeszukań i zapewniło, że w pełni współpracuje z władzami.

Tzw. transakcje cum-ex polegały na obrocie akcjami w czasie zbliżania się dnia wypłaty dywidendy, co umożliwiało kilkukrotne ubieganie się o zwrot podatku od jednej wypłaty - opisuje agencja AFP.

Zmiana niemieckich przepisów w 2012 r. zablokowała przeprowadzanie takich operacji. W zeszłym roku rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów powiedział, że zidentyfikowano 499 podejrzanych transakcji o wartości 5,5 mld euro.

W marcu sąd w Bonn skazał za przeprowadzanie tego typu operacji dwóch brytyjskich bankierów na kary więzienia w zawieszeniu oraz wielomilionowe grzywny. Był to pierwszy wyrok w sprawie dotyczącej transakcji cum-ex, który potwierdził, że tego typu działania są nielegalne i podlegają karze - zaznacza agencja Reutera.

Według dziennika "Frankurter Allgemeine Zeitung" zarzuty w związku z tego typu sprawami przedstawiono około 100 bankierom, prawnikom, maklerom giełdowym i konsultantom finansowym.

Rozgłośnie WDR, NDR i dziennik "Sueddeutsche Zeitung" poinformowały, że kilku podejrzanych próbowało poprzez BdB wpływać na niemieckie ustawodawstwo, by kontynuować przeprowadzanie transakcji cum-ex.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021