Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Dominikana zaprzecza, by Juan Carlos znajdował się na jej terytorium

Autor: PAP
Dodano: 04-08-2020 23:28

Władze Dominikany zaprzeczyły we wtorek doniesieniom, że były król Hiszpanii Juan Carlos Burbon znajduje się na terenie tego państwa. Niektóre media podały rano, że ojciec obecnego monarchy Filipa VI udał się do tego kraju.

Mariela Caamano z urzędu ds. migracji Dominikany stwierdziła na konferencji prasowej, że władze tego kraju nie potwierdziły dotychczas przybycia Juana Carlosa.

"Ostatni raz były monarcha znajdował się na naszym terytorium od 28 lutego do 2 marca br. Podawane we wtorek informacje o przybyciu Juana Carlosa nie są prawdziwe" - stwierdziła.

We wtorek rano madrycki dziennik "ABC" napisał, że były król Hiszpanii, który abdykował w 2014 r., udał się do Dominikany, wylatując z lotniska w portugalskim Porto.

Z kolei dziennik "El Pais" wskazuje, że jednym z możliwych kierunków pobytu Juana Carlosa może być Portugalia, gdzie były król Hiszpanii spędził dzieciństwo. Wersję tą uważa za możliwą również telewizja publiczna Portugalii RTP.

Portugalska stacja wskazuje, że innym możliwym kierunkiem emigracji Burbona może być Maroko, z którego władzami Juan Carlos od wielu lat "utrzymywał bardzo dobre relacje".

W opublikowanym w poniedziałek liście ojciec Filipa VI napisał, że decyzja o wyjeździe z kraju wynika z "publicznych reperkusji" dotyczących wydarzeń z jego prywatnego życia. Podkreślił, że służy ona "ułatwieniu" aktualnemu królowi sprawowania urzędu głowy państwa.

W ostatnich tygodniach hiszpańska prasa szeroko podejmowała temat zarzutów korupcyjnych wobec byłego króla, przypominając, że 8 czerwca 2020 r. Sąd Najwyższy Hiszpanii ogłosił wszczęcie śledztwa przeciwko Juanowi Carlosowi. Jest on podejrzany o udział w korupcji, do której doszło, gdy konsorcjum 12 hiszpańskich spółek uczestniczyło w przetargu na budowę szybkiej kolei AVE w Arabii Saudyjskiej.

Marcin Zatyka

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020