Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Finansowanie biznesu w kryzysie. Wkrótce ważna debata

Autor: Adam Sofuł
Dodano: 06-08-2020 20:00 | Aktualizacja: 06-08-2020 20:44

Zysk, jego maksymalizacja i pomnażanie aktywów to racja istnienia każdej firmy i biznesu w ogóle. Ale, żeby pomnażać, trzeba zainwestować, a po to, by funkcjonować, trzeba sobie zapewnić płynność. Źródła finansowania to dla każdego przedsiębiorcy kwestia kluczowa; w czasach pandemii i kryzysu to dla firmy być albo nie być. O tym, gdzie firmy mają szukać dziś pieniędzy na działalność i rozwój, będziemy rozmawiać już w poniedziałek podczas EEC Online.


Czas kryzysu wywołanego pandemią to przede wszystkim okres bezprecedensowych – zarówno w skali świata, jak i Polski – pakietów pomocowych ze środków publicznych, które pozwoliły firmom, niekiedy zupełnie pozbawionym przychodów na skutek lockdownu, przetrwać najcięższe chwile. Ale żadna firma nie funkcjonuje tylko po to, by przetrwać. Każdy przedsiębiorca chce się rozwijać, a znalezienie źródeł finansowania w okresie kryzysu staje się nie lada problemem.

Czy zatem państwo poprzez swoje agendy – takie jak Polski Fundusz Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego – powinno nadal w takim jak dotychczas stopniu wspierać finansowanie gospodarki i czy stać je na wyłożenie kolejnych dziesiątek miliardów złotych? 

Skąd ten pieniądz?


Podczas eksperckiej debaty w trakcie EEC Online zastanowimy się, jakie źródła finansowania mogą być najbardziej perspektywiczne. Jaka powinna być rola państwa (bezsprzecznie kluczowa w ostatnim kwartale) w następnych miesiącach, kiedy pandemia (miejmy nadzieję) będzie wygasać, a wraz z nią będą znoszone kolejne ograniczenia.

Na ile istotny dla polskich firm będzie przyjęty niedawno nowy budżet Unii Europejskiej wraz z dodatkowym finansowym bonusem w postaci Funduszu Odbudowy i Rozwoju. Mogą się bowiem pojawić trudności w finansowaniu rozwoju firm przez sektor finansowy. Banki, które z powodu niższych stóp procentowych nie zarabiają na kredytach tyle co dotychczas, przy znacznie większym ryzyku kredytowym mocno zaostrzają kryteria przyznawania finansowania.

Debata "Finansowanie gospodarki" podczas EEC Online będzie okazją, by zastanowić się, co taka sytuacja oznacza dla banków z jednej strony i dla gospodarki z drugiej.

Jest jeszcze jeden aspekt – leitmotivem ostatnich kilku lat było przestawianie gospodarki na nowe innowacyjne tory. Jak wiadomo, inwestycje w innowacyjne rozwiązania są znacznie bardziej ryzykowne.

Czy w obciążonych bezprecedensową niepewnością czasach innowacyjne firmy i start-upy będą miały większy niż dotychczas problem z pozyskaniem finansowania? Czy inwestorzy do podwyższonego ryzyka codziennej działalności będą w stanie dodać jeszcze ryzyko finansowania innowacyjnych rozwiązań? W jaki inny sposób finansować ewentualnie modernizację gospodarki?

W dyskusji „Finansowanie gospodarki” zaplanowanej  na najbliższy poniedziałek (10 sierpnia) wezmą udział m.in. wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak i b. minister finansów Paweł Wojciechowski.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020