Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Belgia: Trump chce, żeby Belgia zwiększyła nakłady na obronność

Autor: PAP
Dodano: 06-08-2020 13:53

Prezydent USA Donald Trump chce, aby Belgia zwiększyła wydatki na obronność w związku z planami zwiększania obecności wojsk amerykańskie po tym, gdy zostaną wycofane z Niemiec - donosi belgijski "Brussels Times".

Minister obrony USA Mark Esper poinformował w ubiegłym tygodniu, że Pentagon rozpocznie wycofywanie około 12 tys. amerykańskich żołnierzy z Niemiec, spośród których 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO, w tym do Polski.

"Brussels Times" podkreśla, że Belgia i Włochy, do których m.in. mają trafić żołnierze amerykańscy po ich wycofaniu z Niemiec, nie osiągnęły wyznaczonego przez NATO celu wydatków wojskowych na poziomie 2 proc. PKB, jednak Trump jest zdeterminowany, aby to zmienić.

"Powiedziałem im: zapłacicie" - powiedział Trump w wywiadzie dla Fox News, cytowanym przez "Brussels Times". Cel NATO w zakresie wydatków wojskowych został zaakceptowany w 2014 r. przez wszystkie państwa członkowskie NATO, ale nie wszystkie kraje go osiągnęły.

Belgijski portal gazety podkreśla, że Trump skrytykował Niemcy za zbytnią zależność od gazu dostarczanego przez Rosję, odnosząc się do projektu gazociągu Nord Stream 2.

Oczekuje się, że Niemcy wydadzą 1,42 proc. swojego PKB na obronność w 2020 r., podczas gdy Belgia i Włochy wydały odpowiednio 0,93 proc. i 1,21 proc. swojego PKB na ten cel w 2019 r.

W wywiadzie dla Fox News amerykański prezydent również pochwalił fakt, że kilku sojuszników zwiększyło wydatki na obronę, krytykując jednocześnie swojego poprzednika, Demokratę Baracka Obamę, za bezczynność w tej dziedzinie.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021