Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Bartłomiej Pawlak: To środki unijne będą bodźcem rozwoju dla firm

Autor: AKC
Dodano: 10-08-2020 12:30 | Aktualizacja: 10-08-2020 12:33

Dziś polscy przedsiębiorcy znacznie lepiej oceniają kondycję swoich firm niż w kwietniu - mówił w poniedziałek podczas EEC Online Bartłomiej Pawlak. - Dochodzimy do poziomów sprzed pandemii, mimo że nie rozwiązaliśmy jeszcze wszystkich problemów - podkreślał. Zdaniem wiceprezesa zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju środki unijne będą w najbliższych latach bodźcem rozwoju dla firm.

W unijnym budżecie znajdą się środki na wsparcie pokryzysowej odbudowy, jednak poszczególne państwa już teraz musiały wyasygnować ogromne środki, by przynajmniej uśmierzyć dotkliwe skutki pandemii. W Polsce znaczącą rolę w tym procesie odegrał Polski Fundusz Rozwoju, który realizował plan tzw. tarczy finansowej. To jednak doraźna pomoc, która powoli się kończy. 

Jaką rolę odegrają środki unijne w procesie leczenia popandemicznych ran i powrocie firm na ścieżkę rozwoju? Zdaniem Bartłomieja Pawlaka, wiceprezesa zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju SA - kluczową. 

- Nasze wsparcie, udzielone bardzo szybko, powoli będzie dobiegać końca. Właśnie zakończył się program program tarczy dla mikro i małych przedsiębiorstw,  weszliśmy w proces realizacji tarczy dla dużych firm, ale to pomoc doraźna, która skończy się wraz z końcem roku. Wtedy takim naturalnym przedłużeniem pomocy dla firm i rożnego rodzaju narzędzi wparcia, a ja bym to nazywał nawet bodźcami rozwojowymi, będą środki unijne. Mam nadzieję, że wówczas wyjdziemy już z największego kryzysu  - mówił Pawlak. 

Czytaj też: Niemal 17 mld zł rekompensat dla energetyki. Wieloletni system w fazie schyłkowej

W opinii wiceprezesa PFR, jednym z kluczowych obszarów, które wymagają unijnego wsparcia, jest energetyka. 

- Transformacja energetyczna, o której tak wiele mówimy, to jedno z największych wyzwań, przed którym stoi też Polska. Bez systemu wsparcia, bez konsekwencji w realizowaniu założonych celów i programów, bez współpracy międzynarodowej ta transformacja - szczególnie trudna w polskim przypadku - nie odbędzie się w satysfakcjonującej dla nas skali - mówił Pawlak.

Szeroko rozumiana gospodarka to jeden z obszarów, który znalazł się w agendzie 12. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który wraz z 5. edycją European Tech and Start-up Days, odbędzie się w dniach 2-4 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wydarzenie to będzie organizowane z zachowaniem wszelkich obowiązujących wymogów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa.

Wyjątkowy charakter wrześniowego Kongresu wynikać będzie nie tylko z możliwości przeprowadzenia bezpośrednich rozmów, po długim okresie izolacji i zdalnego kontaktu, ale także z szerszego wymiaru wydarzenia - stacjonarne sesje EEC transmitowane będą online.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022