Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Litwa: Prezydent popiera inicjatywę Polski w sprawie szczytu UE na temat Białorusi

Autor: PAP
Dodano: 10-08-2020 22:07

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oznajmił w poniedziałek, że popiera inicjatywę premiera Polski Mateusza Morawieckiego dotyczącą zwołania nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej poświęconego sytuacji na Białorusi.

"Popieram propozycję polskiego premiera" - powiedział Nauseda, którego cytuje komunikat urzędu prezydenta. Zaznaczył, że "wsparcie społeczności międzynarodowej jest niezbędne dla Białorusi, która poszukuje zmian w swoim kraju" oraz, że "aspiracje obywateli Białorusi zasługują na należytą uwagę ze strony Unii Europejskiej i zachodnich stolic".

Prezydent podkreślił, że niedzielnych wyborów na Białorusi "nie można oceniać jako demokratyczne i przejrzyste". Litewski przywódca wezwał białoruskie władze do uwolnienia zatrzymanych demonstrantów.

"Wzywam białoruskie władze do uwolnienia wszystkich pokojowych demonstrantów, dziennikarzy, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego (...) i razem z polskimi przywódcami wzywam szefów instytucji unijnych do reakcji na najwyższym szczeblu na sytuację na Białorusi" - czytamy w komunikacie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020