Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Rafineria w Litvinowie zwiększy produkcję

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
Dodano: 24-01-2008 18:42

Zarząd czeskiej spółki Unipetrol, należącej do PKN Orlen, zaakceptował plan rozbudowy należącej do spółki rafinerii w Litvinowie - poinformowała spółka w komunikacie.

Chodzi o dwa projekty inwestycyjne, których realizacja pozwoli na powiększenie portfolio produktów petrochemicznych Unipetrolu o nowe typy monomerów, a także zapewni lepsze wykorzystanie etylenu. Obie inwestycje mają zostać ukończone w 2010 r.

Spółka podaje, że szacunkowa wartość obu projektów wyniesie "setki milionów koron", czyli kilkadziesiąt mln zł. Po oddaniu inwestycji do użytku wśród produktów spółki znajdzie się dycyklopentadien i aromatyczna frakcja węglowodorowa C9. Oba produkty znajdą zastosowanie jako monomery w wielu procesach związanych z produkcją żywic, które wykorzystywane są w produkcji papieru, gumy, farb czy tuszy do drukarek.

Spółka przewiduje, że produkcja technicznego dycyklopentadienu wyniesie 20-26 tys. ton rocznie, a produkcja frakcji C9 do 40 tys. ton rocznie. Proces wyboru wykonawców inwestycji ma zostać zakończony przed końcem 2008 roku.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022