Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Santander udostępnił swoim klientom Umownika

Autor: PSZ
Dodano: 14-08-2020 11:16

Santander Bank Polska uruchomił specjalny pakiet usług elektronicznych dla jednoosobowych działalności gospodarczych. W bankowości internetowej Mini Firma oprócz eKsięgowości, eFaktoringu czy zdalnych usług windykacyjnych, klienci banku będą mogli zawierać umowy online poprzez aplikację Umownik.

Nowa oferta Santander Bank Polska pokazuje, jak wiele spraw, także biznesowych, można dziś załatwiać zdalnie.

- Wspieramy naszych klientów firmowych w codziennym prowadzeniu biznesów, aby mogli z sukcesem je rozwijać. Obecnie udostępniliśmy kolejne rozwiązania w bankowości internetowej Mini Firma, które ułatwiają codzienne zarządzanie firmą - eUmowy, eFaktoring i eWindykacja. Dzięki nowym eUsługom nasi klienci mogą szybko i sprawnie załatwić dużą część formalności online - mówi, Arkadiusz Przybył, wiceprezes Santander Bank Polska, kierujący Pionem Bankowości Detalicznej.

Bezpośrednie spotkania nie są dziś już konieczne, także przy zawieraniu nawet najbardziej złożonych kontraktów. W ramach Mini Firmy, bank udostępnił bezpłatnie eUmowy - narzędzie dające dostęp do aplikacji Umownik. Umożliwia ona wygenerowanie aktualnej i zgodnej z prawem umowy, w oparciu o ponad 30 dostępnych szablonów. Znajdują się w niej np. umowy sprzedaży, zlecenia, o dzieło, NDA, RODO.

Czytaj także: Firmy przechodzą na umowy online. Wystarczą 72 godziny, by wdrożyć system

W aplikacji klienci mogą tworzyć wzory o dowolnej treści, a także prowadzić zdalne negocjacje z kontrahentem. Na każdym etapie możliwe jest dodawanie załączników oraz komentarzy do poszczególnych zapisów. Dzięki temu, można procedować precyzyjnie i szybko oraz unikać nieporozumień.

Dzięki umowom online można oszczędzić do 80 proc. kosztów biurowych w skali roku oraz czas poświęcony na wysyłkę dokumentów. Jest to też rozwiązanie ekologiczne, bo ogranicza stosowanie papieru oraz materiałów drukarskich, co przekłada się na zmniejszenie wycinki drzew, zużycia wody czy emisji CO2.

Podpis na wiele sposobów

Twórcy Umownika zadbali również o rozwiązania do weryfikacji tożsamości kontrahentów. Oznacza to, że nie jest obecnie konieczne stosowanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Obok identyfikacji stron poprzez adres e-mail lub numer telefonu dostępne są też inne sposoby.

- Metod weryfikacji jest kilka. Zakładamy pełną swobodę między naszymi kontrahentami dlatego sami mogą ustalać poziom kontroli tożsamości. Wygląda to w taki sposób, że jeżeli ktoś zakupi wzór umowy i wykona w ramach mikropłatności przelew, to dane przelewowe są zestawiane z danymi użytkownika i pokazują, czy to ta sama osoba. To jest dość powszechna i zarazem prosta w zastosowaniu metoda - mówi Bartłomiej Majchrzak z Umownika.

Zobacz również: Umowy z pracownikiem można zawierać online. Są jednak pewne warunki

Jak dodaje, do weryfikacji tożsamości można wykorzystać nawet funkcję selfie. W momencie, w którym ktoś klika „akceptuj umowę”, aplikacja pyta , czy chce potwierdzić ją zdjęciem i wysyła to selfie do kontrahenta. Istotne jest to, że nie ma możliwości dodania jakiegoś pliku z komputera czy z telefonu. Zdjęcie jest wykonywane w danym momencie aparatem urządzenia, na którym korzystamy z aplikacji.

- Chodzi o to, żeby uniknąć sytuacji, kiedy ktoś się tłumaczy, że to nie on zawarł umowę, tylko na przykład dziecko kliknęło, kiedy siedziało mu na kolanach, albo kot przeszedł się po klawiaturze - tłumaczy Bartłomiej Majchrzak.

W ten sposób można elektronicznie, z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa i poufności wprowadzonych danych, szybko i poprawnie przygotować i zawrzeć umowę. Jednocześnie wszystkie tak stworzone dokumenty są dostępne w jednym miejscu i  w każdej chwili można do nich sięgnąć przez bankowość internetową.

Oferta najszersza na rynku

Co ważne, nasz kontrahent nie musi wcale posiadać konta w Umowniku, byśmy mogli zawierać z nim umowę. Wystarczy, że wybierzemy  formę uwierzytelnienia za pośrednictwem e-maila z unikalnym linkiem oraz wpisania w odpowiednim formularzu danych osobowych niezbędnych do zawarcia umowy. Cały proces jest dodatkowo zabezpieczany rejestrowaniem adresów IP, z których łączy się dany użytkownik.

- Dla wygody użytkowników postanowiliśmy wdrożyć rozwiązania wzorowane na tych, które znamy już z rynku e-commerce - komentuje Bartłomiej Majchrzak.

Dostawcą Umownik - forma LawBiz Technology - współpracuje także z sądem arbitrażowym Ultima Ratio. Dzięki temu użytkownicy Umownika mogą jednym kliknięciem dodać do umowy zapis o rozstrzyganiu ewentualnych sporów w tym sądzie. Po zawarciu umowy z zapisem arbitrażowym, druga strona nie może się już później z arbitrażu ani wycofać, ani zmienić zdania, chyba, że za zgodą drugiej strony. Zapis arbitrażowy jest tutaj traktowany tak samo, jak inne istotne zapisy kontraktu - na przykład ilości zamówionego towaru albo cena.

W konsekwencji, użytkownicy Umownika - zamiast do przeciążonych i powolnych sądów powszechnych -mogą swoje roszczenia kierować do nowoczesnego arbitrażu online, gdzie postępowania trwają nie dłużej niż 3 tygodnie.

Aplikacja jest stale rozwijana, dzięki czemu użytkownicy zyskują coraz więcej funkcjonalności, zaś wzory dostępnych umów odpowiadają najnowszym regulacjom prawnym.

- Mogę z dużą satysfakcją stwierdzić, że tak szerokiej oferty nie ma żadne obecne na polskim rynku rozwiązanie do podpisywania umów online. Ponad 30 wzorów umów do wygenerowania, rożne formy weryfikacji tożsamości, zapisywana historia interakcji pomiędzy kontrahentami, podpisywanie umowy bez zakładania konta… A to ciągle nie jest wszystko, co chcielibyśmy zaoferować naszym klientom - podsumowuje Bartłomiej Majchrzak.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021