Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Źródło PAP: na Radzie UE ds. zagranicznych Polska zabierze głos jako pierwsza

Autor: PAP
Dodano: 14-08-2020 13:49

Podczas piątkowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw UE, poświęconej przede wszystkim sytuacji na Białorusi, Polska będzie pierwszym państwem, które zabierze głos w tej sprawie - poinfrmowało PAP źródło unijne.

Obrady ma otworzyć szef dyplomacji UE Josep Borrell, a potem przemawiać będzie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Chęć zaprezentowania stanowiska i wzięcia udziału w dyskusji zadeklarowały prawie wszystkie państwa członkowskie.

Dyskusja na ten temat, z uwagi na wagę problemu i sytuację w tym kraju, zabierze najwięcej czasu podczas wideokonferencji. Po Białorusi mają być też omówione m.in. sprawy związane z sytuacją w Libanie, Wenezueli i Turcji.

Czaputowicz na początku tego tygodnia, w rozmowach z Borrellem, apelował o zorganizowanie nadzwyczajnej Rady UE ds. zagranicznych. Ostatecznie Polsce udało się przekonać do tego szefa unijnej dyplomacji i inne kraje.

Trudno ocenić, jakim wynikiem może zakończyć się piątkowe spotkanie. Nie jest jasne, czy po jego zakończeniu odbędzie się konferencja prasowa Borrella.

Kwestia Białorusi ma wrócić na spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Berlinie, zaplanowane na koniec sierpnia. Ten problem ma także zostać poruszony przez unijnych przywódców na planowanym na wrzesień szczycie UE.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020