Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Japonia przeżywa największy w historii kryzys gospodarczy

Autor: KO
Dodano: 17-08-2020 08:49 | Aktualizacja: 17-08-2020 10:23

Japońska gospodarka skurczyła się w rekordowym tempie w czasie pandemii koronawirusa. Trzecia co do wielkości gospodarka świata odnotowała spadek produktu krajowego brutto w okresie od kwietnia do czerwca o 7,8 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, a o 27,8 proc. w ujęciu rocznym.

Japonia wpadła w recesję na początku tego roku po dwóch kolejnych kwartałach spowolnienia gospodarczego. Kraj Kwitnącej Wiśni borykał się z niskim wzrostem gospodarczym już przed kryzysem. Był on spowodowany skutkami podwyżki podatku od sprzedaży (japońskiego odpowiednika VAT-u) do 10 proc. w zeszłym roku oraz stratami spowodowanymi przez tajfun Hagibis.

Jednak najnowsze dane za kwartał od kwietnia do czerwca pokazują największy spadek od czasu udostępnienia porównywalnych danych w 1980 r. Były nieco większe niż oczekiwali analitycy, komentuje bbc.com.

Jednym z głównych czynników spowolnienia był poważny spadek konsumpcji krajowej (to ponad połowa PKB Japonii). Również eksport gwałtownie spadł, ponieważ pandemia sparaliżowała światowy handel.

Najnowsze dane to trzeci z rzędu kwartał spadków dla gospodarki japońskiej, przedstawiający jej najgorszy wynik od 1955 roku.

Japonia jest ostatnim krajem z szeregu gospodarek azjatyckich, który ogłosił drastycznie niższe dane o PKB za drugi kwartał.

Czytaj też: Japonia podnosi wiek emerytalny. Będzie można pracować do 70 i dłużej

Według niektórych analityków Japonia prawdopodobnie poradzi sobie jednak lepiej niż inne gospodarki. Capital Economics twierdzi, że chociaż trzecia co do wielkości gospodarka świata jest w trakcie drugiej fali infekcji, jej system opieki zdrowotnej jest wydolny, a liczba nowych przypadków zaczęła spadać. Firma doradcza twierdzi, że spodziewa się odbicia PKB w trzecim kwartale i kontynuacji wzrostu w przyszłym roku.

Chociaż Japonia zniosła lockdown pod koniec maja, nadal istnieją obawy, że niedawny wzrost liczby infekcji może ponownie uderzyć w wydatki przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Premier Japonii Shinzo Abe wprowadził masowe pakiety stymulacyjne mające na celu złagodzenie skutków pandemii.

 Tymczasem w Chinach, drugim co do wielkości rynku świata, w okresie od kwietnia do czerwca zanotowano już wzrost gospodarczy o 3,2 proc.

Czytaj też: Rząd Kraju Basków zapowiedział wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020