Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Burundi zażąda odszkodowań od Niemiec i Belgii

Autor: PAP
Dodano: 17-08-2020 17:02

Burundi ma zamiar zażądać odszkodowań od byłych potęg kolonialnych - Belgii i Niemiec - na sumę 36 mld euro, będzie się też ubiegać o zwrot obiektów mających znaczenie historyczne oraz materiałów archiwalnych - podaje Deutsche Welle.

Od 1890 roku Burundi było kolonią Niemiec i stanowiło część Niemieckiej Afryki Wschodniej. Po pierwszej wojnie światowej, na mocy Traktatu Wersalskiego, stało się terytorium mandatowym Ligi Narodów zarządzanym przez Belgię. Państwo uzyskało niepodległość w 1962 roku.

Rządy kolonialne pogłębiły podziały etniczne między ludnością Tutsi i Hutu, co przyczyniło się do wybuchu konfliktu etnicznego w latach 70. a następnie wojny domowej w 1993 roku, która pochłonęła około 300 tys. ofiar - pisze Deutsche Welle.

Rząd Belgii porywał dzieci międzyrasowe z Burundi, a następnie z Belgijskiego Konga w latach 40. i 50. W 2009 roku Belgia oficjalnie przeprosiła za te praktyki.

Niemiecka Afryka Wschodnia składała się z terytoriów obecnej Rwandy, części Tanzanii i Burundi, Niemcy posiadali też inne terytoria w tym w dzisiejszej Ghanie i Namibii.

Rząd Niemiec prowadzi od 2015 roku rozmowy z Namibią, która domaga się reparacji finansowych i oficjalnych przeprosin za zbrodnie popełnione w latach rządów kolonialnych.

Belgia ma zamiar powołać panel ekspertów, którzy będą doradzać administracji w sprawach dotyczących kolonialnej przeszłości kraju.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020