Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Asseco wiosną wystawi na sprzedaż pakiet ABG

Autor: Parkiet
Dodano: 29-01-2008 08:28

Nawet 60 mln zł może zainkasować Asseco Poland ze zbycia blisko 10 proc. papierów ABG Spinu. Akcje, jak zgodnie twierdzą analitycy, trafią do portfeli inwestorów finansowych.

Asseco Poland po fuzji z Prokomem (ma zostać sfinalizowana do końca marca) stanie się właścicielem 42,68 proc. akcji ABG Spinu, dających prawo do takiego samego odsetka ogólnej liczby głosów na WZA - przypomina "Parkiet".

Zgodnie z ustawą o ofercie, rzeszowska firma będzie miała trzy miesiące czasu, żeby ogłosić wezwanie i dojść do progu 66 proc. głosów w ABG Spinie. Drugim rozwiązaniem jest sprzedaż części akcji spółki zależnej i zejście poniżej progu 33 proc. głosów.

Adam Góral, prezes Asseco Poland, już kilka tygodni temu sygnalizował, że jego spółka nie jest zainteresowana zwiększaniem zaangażowania w ABG Spinie. Żeby osiągnąć próg 66 proc. głosów, inwestor musiałby wydać ponad 140 mln zł (bazując na poniedziałkowym kursie ABG Spinu, który wynosił 6,5 zł). Ze zbycia prawie 10-proc. pakietu ABG Spinu może liczyć na 60 mln zł wpływów - czytamy w "Parkiecie".

- Po połączeniu z Prokomem planujemy sprzedaż części akcji ABG Spinu, żeby nasze zaangażowanie, zgodnie z regulacjami prawnymi, nie przekraczało 33 proc. - podtrzymała deklaracje A. Górala Katarzyna Drewnowska, rzecznik Asseco Poland.

Przedstawicielka przedsiębiorstwa uchyliła się od odpowiedzi o szczegóły wiosennych transakcji. - Do czasu zamknięcia sprawy fuzji z Prokomem nie będziemy udzielać żadnych dodatkowych informacji na ten temat - oznajmiła Drewnowska.

Pytani przez "Parkiet" analitycy uważają, że Asseco Poland raczej nie będzie chciało sprzedać więcej akcji spółki córki, niż będzie to wymagane przepisami. Zgodnie ze statutem ABG Spinu, Prokom (uprawnienia przejmie Asseco Poland) może wybrać większość członków rady nadzorczej, dopóki posiada 25 proc. kapitału. W ten sposób sprawuje pełną kontrolę nad spółką.

- Uważam, że Asseco Poland zatrzyma się tuż poniżej 33 proc. w ABG Spinie - stwierdził Piotr Janik, analityk DI BRE Banku. - Scenariusz, że upłynni więcej akcji, traktuję jako mało prawdopodobny - dodał. W podobnym tonie wypowiada się Milena Olszewska z KBC Securities. - Nie sądzę, żeby po obecnym kursie Asseco chciało upłynnić większą ilość papierów ABG niż powinno - oznajmiła.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020