Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Ukraina: MSZ: przyłączyliśmy się do oświadczenia UE ws. wyborów na Białorusi

Autor: PAP
Dodano: 27-08-2020 19:28

Ukraina przyłączyła się do oświadczenia UE z 11 sierpnia w sprawie wyborów prezydenckich na Białorusi - przekazało w czwartek MSZ w Kijowie agencji Interfax-Ukraina. W unijnym oświadczeniu podkreślono, że wybory białoruskie nie były ani wolne, ani uczciwe.

"W kontekście przyłączenia się Ukrainy do oświadczeń UE w sprawie sytuacji na Białorusi informujemy, że 11 sierpnia zostało opublikowane oświadczenie UE, otwarte dla chcących przyłączyć się krajów trzecich (...) Ukraina przyłączyła się do tego oświadczenia" - poinformował resort.

11 sierpnia 27 państw UE uzgodniło wspólne oświadczenie w sprawie sytuacji na Białorusi. W imieniu Wspólnoty wydał je szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Unia podkreśliła w tej deklaracji, że podczas kampanii wyborczej Białorusini dali wyraz chęci demokratycznych zmian, jednak wybory w ich kraju nie były ani wolne, ani uczciwe.

"Władze państwowe zastosowały nieproporcjonalną i niedopuszczalną przemoc, powodując co najmniej jedną ofiarę śmiertelną i wiele obrażeń. Zatrzymano tysiące ludzi i nasiliły się represje wobec wolności zgromadzeń, mediów i wolności słowa. Wzywamy białoruskie władze do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych" - napisano w unijnym oświadczeniu. Podkreślono ponadto, że wiarygodne raporty krajowych obserwatorów pokazują, że proces wyborczy nie spełniał międzynarodowych standardów.

UE wezwała też białoruskich przywódców politycznych do podjęcia prawdziwego i pluralistycznego dialogu z społeczeństwem, aby uniknąć dalszej przemocy. "UE będzie nadal wspierać demokratyczną, niezależną, suwerenną, zamożną i stabilną Białoruś" - zadeklarowano.

"Będziemy oceniać działania władz Białorusi w obecnej sytuacji i przeprowadzać dogłębną analizę stosunków UE z Białorusią. Może to obejmować m.in. podjęcie działań wobec osób odpowiedzialnych za zaobserwowaną przemoc, nieuzasadnione zatrzymania, fałszowanie wyników wyborów" - napisano.

Według portalu Europejska Prawda do oświadczenia oprócz Ukrainy przyłączyły się: Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia, Albania, Bośnia i Hercegowina.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020