Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Ukraina: Premier Morawiecki o Solidarności: niewyobrażalny fenomen

Autor: PAP
Dodano: 28-08-2020 15:51

Jak napisał premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w piątek na ukraińskim portalu Europejska Prawda z okazji z 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność sierpień 1980 roku był "owocem nadziei" i "prawdziwym przełomem". Zaznaczył, że, "+Solidarność+ był to fenomen niewyobrażalny w skali całego bloku sowieckiego".

"Dziś, czterdzieści lat po pamiętnym sierpniu 1980, naszym głównym zadaniem jest zagwarantowanie, szczególnie w oczach świata, by Solidarność nie pozostawała jedynie kartą historii polskiego narodu" - podkreślił polski premier. "Solidarność musimy uczynić projektem dla całej Europy - jest naszą propozycją na nadchodzące dekady rozwoju" - dodał.

Premier przypomniał, że 40 lat temu kontynent "przecinała żelazna kurtyna, która była nie tylko metaforyczną linią politycznego podziału". "Faktycznie oddzielała wolne i demokratyczne państwa od tych, które były pozbawione suwerenności i w pełni zależały od sowieckiego imperium" - dodał. Jak wskazał premier, Polska znalazła się po wojnie pod protektoratem komunistycznego reżimu, jednak Polacy w czasach PRL "nie zrezygnowali z dążeń do realizacji marzeń o samostanowieniu, wolności i niepodległości".

Premier ocenił, że sierpień 1980 roku był "owocem nadziei" i "prawdziwym przełomem". Jak zaznaczył Morawiecki, "+Solidarność+ był to fenomen niewyobrażalny w skali całego bloku sowieckiego".

Morawiecki wyjaśnił, że "Solidarność" była "formalnie organizacją związkową, ale w istocie stanowiła ogólnonarodowy ruch społeczny, który połączył miliony Polaków w jedną, pełną wiary wspólnotę".

"Choć od dnia narodzenia Solidarności minęło 40 lat, jej ideały dla nas wciąż istnieją i powinny żyć nadal" - dodał.

Ten sam duch "Solidarności" potrzebny jest także współczesnej Europie - oznajmił Morawiecki. "Razem znaleźliśmy się na zakręcie i razem musimy z niego wyjść na prostą - jako jedna wspólnota. Dlatego tak ważne jest, by w momencie próby nad egoizmem zwyciężyła postawa autentycznej współpracy. Pragniemy Europy silnej, tak jak chcemy silnej Polski. Jestem przekonany, że będziemy zdolni kształtować wspólną przyszłość o tyle, o ile dziedzictwo +Solidarności+ przyjmiemy jako fundament naszych działań" - napisał premier.

Projekt "Opowiadamy Polskę światu - Polska Solidarność" przygotowany został przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu polskiej dyplomacji, Polskiego Funduszu Rozwoju, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacji State of Poland i Polskiej Agencji Prasowej.

Wszystkie teksty z projektu dostępne będą na stronie www.Solidarnosc40.pl.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020