Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Wiceszef MSZ Jabłoński o polskiej pomocy w dobie pandemii koronawirusa

Autor: PAP
Dodano: 28-08-2020 22:09

Polska dyplomacja zdała egzamin, udzielając pomocy innym w walce z koronawirusem – ocenił wiceminister spraw zagranicznych Polski Paweł Jabłoński na portalu News.ru.

Jabłoński ocenił, że wraz z pandemią wzrosło znaczenie suwerenności i zdolności do ochrony własnych obywateli, a w tych warunkach "szczególnego znaczenia nabrała międzynarodowa solidarność i dążenie do pomagania tym, którzy są w większej potrzebie niż państwa, które - jak Polska - lepiej dały sobie radę ze skutkami koronawirusa".

"Covid-19 poddał wielkiej próbie solidarność naszych społeczeństw, instytucji i narodów. Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały, że Polska przeszła ją z powodzeniem" - napisał wiceminister.

Jabłoński wspomniał m.in. o akcji #LotDoDomu, o pracy polskich brygad medycznych przy walce z koronawirusem m.in. we Włoszech, USA czy Kirgistanie, a także o konwojach humanitarnych ze sprzętem medycznym, w tym z respiratorami, i lekami dla państw Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich.

Jabłoński zaznaczył, że mieszkańcy Polski do tej pory pamiętają pomoc, która docierała do ich kraju w latach 80. z Europy Zachodniej, USA, i Kanady oraz która była niezbędna dla funkcjonowania demokratycznej opozycji i "Solidarności". "Rzeczywista wartość tej pomocy była dużo wyższa niż jej wymiar czysto materialny" - zaznaczył.

"Dziś to samo mogą czuć narody, którym udzielamy pomocy humanitarnej w walce ze śmiertelnym wrogiem - Covid-19. (…) Ta pomoc to nie tylko szlachetny gest, ale i najlepsza inwestycja w nasze przyszłe stosunki i w stworzenie pozytywnego wizerunku Polski nie poprzez akcję PR-ową, tylko rzeczywiste działania. Cieszę się, że polska dyplomacja zdała ten egzamin" - napisał Jabłoński.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020