Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Polski legaltech łączy siły. Automatyzacja procesów w firmie jest jeszcze prostsza

Autor: PSZ
Dodano: 31-08-2020 16:34

Polski legaltech wypracował już sobie mocną pozycję. Świadczy o tym choćby fakt, że na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym doczekał się własnej sesji tematycznej, na której zjawią się producenci takich rozwiązań jak Umownik, Ultima Ratio czy Wizlink. Dzięki nim wdrożenie cyfrowego obiegu dokumentów prawnych jest dziś proste, szybkie i nie wiąże się z wysokimi kosztami.

Rozwiązania z dziedziny legaltech stały się czymś naturalnym. Każda firma dąży dziś do cyfryzacji i automatyzacji procesów. Z jednej strony pozwala to obniżać koszty działalności i podnosić efektywność, z drugiej zabezpiecza ciągłość działalności w sytuacjach kryzysowych takich jak choćby wybuch pandemii COVID-19.

Czytaj także: Firmy przechodzą na umowy online. Wystarczą 72 godziny, by wdrożyć system

Na rynku nie brakuje dobrze rozwiniętych polskich produktów, które pozwalają choćby tworzyć i zawierać umowy online czy rozstrzygać elektronicznie sprawy sądowe. Dobrymi przykładami są tu Umownik i sąd arbitrażowy Ultima Ratio. Pierwsze rozwiązanie pozwala na zawieranie umów na odległość bez używania kwalifikowanego podpisu elektronicznego czy profilu zaufanego.

Z kolei Ultima Ratio to sąd arbitrażowy, który na mocy porozumienia stron zastępuje sąd państwowy. Arbitrami Ultima Ratio są notariusze odznaczający się wybitną znajomością prawa i umiejętnością wyważenia racji obu stron sporu. Całość postępowania prowadzona jest elektronicznie, a ostateczny wyrok można uzyskać już w ciągu 3 tygodni.

Zobacz również: Wyrok sądu w trzy tygodnie? W Polsce to już się dzieje

Jako jedna z nielicznych instytucji spoza sektora publicznego, Ultima Ratio został przyłączony do Węzła Krajowego Ministerstwa Cyfryzacji. W ten sposób poradzono sobie z największym bólem głowy sądownictwa elektronicznego - weryfikacją tożsamości stron. Tutaj następuje ona poprzez Profil Zaufany.

Choć za Umownika i Ultima Ratio odpowiadają dwie różne firmy, to ich narzędzia są ze sobą kompatybilne. - Użytkownicy Umownika mogą jednym kliknięciem dodać do umowy zapis o rozstrzyganiu ewentualnych sporów w sądzie arbitrażowym Ultima Ratio - tłumaczy Bartłomiej Majchrzak z Umownika.

Szybciej, prościej, taniej

Na tym współpraca się nie kończy. Użytkownik Umownika czy Ultima Ratio zyskuje też dostęp do narzędzia Wizlink, które pozwala na ekspresową robotyzację procesów w firmie. Wizlink to oprogramowanie współpracujące z ekranowym interfejsem użytkownika systemu komputerowego w taki sam sposób, jak zrobiłby to człowiek. Jest to główna różnica w stosunku do tradycyjnych form integracji IT opartych na bazie danych, interfejsach programowania aplikacji (API) lub wspólnej warstwie.

- Oferujemy software stworzony z myślą o osobach, które nie są programistami. Dzięki temu nie trzeba znać się na kodowaniu, by zautomatyzować procesy w firmie. Nasze rozwiązanie pracuje na tym, co człowiek widzi zwykle na ekranie i pozwala na wykonywanie automatycznych czynności w tym obszarze - tłumaczy Michał Wawiórko, prezes firmy First Byte, która opracowała narzędzie klasy RPA (Robotic Process Automation) o nazwie Wizlink.

Wizlink może ściągać dokumenty, wykonywać operacje na plikach, używać aplikacji biznesowych. - Przykładowo robot może otworzyć plik Excel i skopiować do Umownika lub jakiegokolwiek innego programu dane w nim zawarte - wyjaśnia Michał Wawiórko.

Czytaj też: Santander udostępnił swoim klientom Umownika

Rozwiązanie skraca czas pracy, eliminuje błędy, zwiększa wydajność, dostosowuje się do indywidualnych potrzeb pracownika. Nie wymaga żadnych zmian po stronie aplikacji biznesowych podlegających robotyzacji. Może być stosowany jako alternatywa dla skomplikowanej i kosztownej integracji różnych systemów.

- Dla nas technologia Wizlink to jest świetne narzędzie, które pozwala nam przykładowo przygotować uniwersalny kreator do szybkiego składania pozwów w wielu takich samych sprawach. Jeśli mamy jakąś typową sprawę, np. z zakresu ubezpieczeń, to nie musimy zatrudniać pracownika, by pisał powtarzalne projekty pozwów. Zrobi to robot stworzony w Wizlink - opowiada Robert Szczepanek, założyciel Ultima Ratio.

Umownik i Ultima Ratio z jednej strony używają Wizlink do pełnej integracji obydwu narzędzi. Zarazem ich klient może wykorzystać Wizlink do automatyzacji procesów także poza tymi aplikacjami.

- W tej sytuacji to nie jest tak, że 1+1+1 daje 3. W tym przypadku wynik równania wynosi 4, bo mamy pełną funkcjonalność Umownika, Ultima Ratio i Wizlink oraz korzyści dla klientów wynikające z integracji programów - podkreśla Michał Wawiórko.

Ta współpraca znajdzie też swoje odzwierciedlenie na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Osoby odpowiedzialne za Umownika, Ultima Ratio i Wizlink pojawią się na sesji „Legaltech”. Będą też obecne w trakcie rozmów na Scenie Otwartej Kongresu.

- Oferujemy dojrzałe produkty, toteż nasza obecność na największej imprezie biznesowej w tej części Europy jest czymś zupełnie naturalnym. Chcemy pokazać jak wygodne i niedrogie rozwiązania z dziedziny legaltechu wpływają na usprawnienie działania firmy i podnoszą jej poziom bezpieczeństwa - mówi Bartłomiej Majchrzak.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbędzie się w dniach 2-4 września. Będzie można w nim uczestniczyć zarówno bezpośrednio na miejscu, jak i w formie zdalnej. Wszystkie jego elementy będą dostępne online. Sesja „Legaltech” zostanie zorganizowana 3 września o godzinie 14.40.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020