Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Macron: nowy rząd w Bejrucie ma powstać w ciągu dwóch tygodni

Autor: PAP
Dodano: 02-09-2020 00:25

Przebywający w Bejrucie prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział we wtorek, że libańscy przywódcy polityczni zgodzili się na utworzenie rządu złożonego z ekspertów w ciągu najbliższych dwóch tygodni i spodziewa się, że rząd rozpocznie opracowywanie mapy drogowej reform w ciągu sześciu do ośmiu tygodni.

"Nie ma czeku in blanco" - powiedział Macron na konferencji prasowej w Bejrucie na zakończenie swojego pobytu w Libanie. Dodał, że gdyby reformy, w tym audyt banku centralnego, nie zostały przyjęte w wyznaczonym terminie, pomoc międzynarodowa zostanie wstrzymana.

Nowy premier Libanu Moustapha Adib obiecał, że w środę rozpocznie konsultacje parlamentarne dotyczące tworzenia swojego gabinetu. Według Macrona Adib "może uzyskać poparcie polityczne tylko poprzez szybkie utworzenie rządu misyjnego złożonego z profesjonalistów, możliwie najsilniejszego zespołu".

Wcześniej we wtorek Macron oznajmił, że Paryż wstrzyma obiecaną podczas konferencji w 2018 roku pomoc dla Libanu, jeśli rząd tego kraju nie wdroży reform. "Najbliższe sześć tygodni będzie miało kluczowe znaczenie dla Libanu" - ocenił Macron podczas wystąpienia w Bejrucie.

Liban, z gospodarką zniszczoną wskutek kryzysu finansowego oraz rosnącymi napięciami na tle religijnym, stoi w obliczu największego zagrożenia dla swojej stabilności od czasów wojny domowej w latach 1975-90

Liban od kilku tygodni wzywany jest przez społeczność międzynarodowa do przeprowadzenia głębokich reform politycznych. Sytuację tę wymusiła niedawna eksplozja w porcie w Bejrucie, w wyniku której zginęło na miejscu lub zmarło w wyniku obrażeń 190 osób, a 300 tys. zostało pozbawionych dachu nad głową.

Przyczyną wybuchu były prawdopodobnie zaniedbania poprzedniego rządu z Hasanem Diabem na czele, który 10 sierpnia ustąpił z tego stanowiska.

Niszczycielski wybuch pogorszył i tak skomplikowaną sytuację społeczno-gospodarczą w Libanie, który zmaga się w poważnymi trudnościami finansowymi i jest jednym z najbardziej zadłużonych państw na świecie. Bezrobocie wśród osób poniżej 35. roku życia wynosi 37 proc., a według Banku Światowego około 30 proc. mieszkańców Libanu żyje poniżej granicy ubóstwa.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020