Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Pakistan: Po skandalu państwowe linie lotnicze zwalniają kolejnych pracowników

Autor: PAP
Dodano: 02-09-2020 13:20

Państwowe linie lotnicze Pakistanu PIA po skandalu z fałszywymi licencjami pilotów zwolniły kolejne 74 osoby. Łącznie pracę straciło już 177 pracowników. Pod koniec czerwca Unia Europejska zawiesiła na pół roku loty PIA na swoje terytorium.

"Zaniedbania i elementy kryminalne nie mają miejsca w PIA i kroki podejmowane przeciw nim są kluczową częścią reform w PIA" - powiedział rzecznik linii cytowany przez pakistański dziennik "The Express Tribune".

Jako przyczynę zwolnień rzecznik podał m.in. posługiwanie się przez pracowników fałszywymi stopniami naukowymi, zaniedbania na służbie, łamanie procedur bezpieczeństwa, przyjmowanie łapówek oraz przemyt.

Zwolnienia w PIA, gdzie w ciągu ostatnich trzech miesięcy pracę straciło 177 osób, zaczęły się od ujawnienia skandalu z licencjami pakistańskich pilotów. Po katastrofie lotniczej w maju w Karaczi minister ds. lotnictwa Ghulam Sarwar Khan zakwestionował uprawnienia 262 z 860 krajowych pilotów. Podejrzani mieli posługiwać się fałszywymi licencjami, a niektórzy wysyłali na egzaminy lotnicze podstawione osoby.

PIA zawiesiły od razu ponad jedną trzecią swoich pilotów i do sierpnia zwolniły 63 z nich. Rzecznik linii lotniczej nie podał, ilu pilotów straciło pracę w najnowszej fali zwolnień.

Po skandalu Unia Europejska zawiesiła loty PIA do Europy na pół roku. PIA nie odwołały się od tej decyzji. Na początku września międzynarodowe władze lotnicze przeprowadzą audyt przewoźnika w Pakistanie.

Kroki podjęły Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Jak podaje dziennik "Dawn", od połowy sierpnia do Wielkiej Brytanii w barwach PIA latają wynajęte samoloty i załoga portugalskiego przewoźnika.

Paweł Skawiński

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021