Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Nowa technologia zrewolucjonizuje rynek fotowoltaiki

Autor: Dariusz Ciepiela
Dodano: 05-09-2020 14:00

We Wrocławiu ma ruszyć pierwsza linia produkcyjna perowskitów, czyli ultralekkich, elastycznych i transparentnych ogniw słonecznych. Będzie je można wykorzystać m.in. na fasadach budynków i pokryciach dachów o niskiej nośności.Columbus Energy za 10 mln euro obejmie 20 proc. udziałów w Saule Technologies w ramach podwyższenia kapitału. 

- Celem inwestycji wartej 10 mln euro, czyli prawie 45 mln zł, jest doprowadzenie do komercjalizacji perwowskitowych ogniw fotowoltaicznych i odpalenie ich pierwszej linii produkcyjnej na świecie – mówi WNP.PL Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

Columbus Energy nie wyklucza w przyszłości inwestycji w inne firmy technologiczne.

- Mamy taką strategię, że całą gotówkę, jaką generujemy, inwestujemy. Są więc inwestycje związane z farmami fotowoltaicznymi, albo tez nowymi technologiami, ale też nie wykluczamy innych, bardziej start upowych inwestycji – dodaje Dawid Zieliński.

Perowskity od kilku lat są rozwijane przez polską spółkę Saule Technologies.

- Nasze panele różnią się od tradycyjnych paneli przede wszystkim tym, że są bardzo elastyczne, lekkie, można je wydrukować, można je nadrukować na każdej powierzchni i mogą przyjąć dowolny kształt. W ten sposób otwieramy nowe możliwości, które nie były dostępne dla tradycyjnego krzemu – tłumaczy dla WNP.PL Olga Malinkiewicz, dyrektor ds. technologicznych i współzałożycielka Saule Technologies.

Pierwsza linia produkcyjna perowskitów stoi już we Wrocławiu, pieniądze uzyskane dzięki współpracy z Columbus Energy mają zostać przeznaczone na rozpoczęcie produkcji. Saule Technologies planuje już w Polce inwestycje w kolejne linie produkcyjne.

W przeszłości można było spotkać opinie, że perowskity są niestabilne.

- W ciągu ostatnich kilku lat stabilność perowskitów polepszyła się do tego stopnia, że są już absolutnie wystarczające do tego, aby był to produkt komercyjny. Jesteśmy w tej chwili w połowie drogi dojścia do stabilności krzemu. Trzeba jednak pamiętać, że technologie perowskitów istnieje dopiero od kilku lat, wciąż jest rozwijana i ma ogromny potencjał, w efekcie czego z roku na rok ich stabilność i sprawność jest coraz większa. Proszę nie mieć żadnych obaw – dodaje Olga Malinkiewicz.

Saule Technologies przekonuje, że ogniwa słoneczne na bazie perowskitów przez ostatnie sześć lat dogoniły sprawnością rozwijane od lat 70. ogniwa krzemowe. 

Obie spółki zapewniają, że lekkie i elastyczne panele słoneczne można integrować z fasadami budynków i pokryciami dachów o niskiej nośności, co pozwoli na pozyskiwanie energii z większych powierzchni.

Moduły perowskitowe mają się sprawdzić też w urządzeniach elektronicznych typu Internet of Things (Internet Rzeczy), zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach, co wyeliminuje konieczność wymiany baterii.

Lekkie ogniwa na bazie folii perowskitowej to także szeroka gama produktów takich jak m.in. markiza fotowoltaiczna, roleta, żaluzja, które znajdą swoje zastosowanie u indywidualnych odbiorców.

Czytaj także: Fotowoltaiczny boom, czyli „Mój prąd” po roku

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020