Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Nawałnice niszczą budynki. Polska firma chce je chronić

Autor: Tomasz Elżbieciak
Dodano: 09-09-2020 20:00

Mijającego lata dachy pięciu wielkopowierzchniowych obiektów zostały w Polsce zniszczone przez nawałnice - alarmuje Artiom Komardin, wiceprezes polskiego start-upu Sense Monitoring. Spółka opracowała system monitorujący zagrożenia dla konstrukcji dachów płaskich - zarówno tych związanych z przeciążeniem konstrukcji zalegającym śniegiem, jak i wodą.


- Dachy są zaprojektowane na dane obciążenie. Woda, która piętrzy się na jego powierzchni, może przeciążyć konstrukcję. Do tego dochodzą błędy w projektowaniu i eksploatacji budynków - m.in. niedrożność wpustów, nieprawidłowe wykonanie przelewów awaryjnych, a także sam brak świadomości - powiedział Komardin.

W negatywnym scenariuszu efektem stają się straty materialne oraz przestoje w pracy magazynów czy fabryk. Na szczęście dotychczas zniszczenie konstrukcji żadnego z dachów z powodu zalegającej wody nie doprowadziło do ofiar w ludziach.


Komardin zaznaczył, że podczas ostatnich nawałnic detektory instalowane przez Sense Monitoring rejestrowały opady deszczu na poziomie nawet 200 mm. Tymczasem dachy są zazwyczaj projektowane na obciążenie ok. 70 kg śniegu na m kw., czyli ok. 70 mm słupa wody.

Zasoby wodne. W obliczu kryzysu - zobacz retransmisję sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Śnieg nie przyrasta jednak tak gwałtownie, jak woda podczas nawałnicy i można go usuwać na bieżąco. Detektory pozwalają na monitorowanie dachu podczas nawałnicy i ewentualne przeczyszczenie odpływów wody lub ewakuację ludzi z budynku.


Jak podkreślił Komardin, spółka ma sporo klientów, którzy wpisali oferowaną przez Sense Monitoring platformę Inteligentny Dach w standard wyposażenia. W efekcie jest ona instalowana już na etapie budowy obiektu. Jednak ok. 70 proc. klientów to właściciele już eksploatowanych budynków.

Koszt systemu Komardin określił jako „pomijalny” na tle ogólnego kosztu budowy, a także skutków, do których może doprowadzić zniszczenie dachu.
Przypomnijmy, że w 2018 r. firma Sense Monitoring została jednym z laureatów konkursu Start-up Challenge na European Start-up Days - imprezie towarzyszącej Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023