Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

KNF: wypowiedzi na temat koniunktury giełdowej nie są manipulacją

Autor: pb.pl
Dodano: 31-01-2008 15:55

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) odniosła się do dyskusji o statusie wypowiedzi analityków rynkowych. Regulator uważa, że zgodnie z przepisami wypowiadanie ogólnych opinii na temat przyszłej koniunktury giełdowej, nie dotyczących konkretnych instrumentów finansowych lub emitentów, nie jest manipulowaniem informacją.

Jak pisze pb.pl, w granicach prawa dopuszczalne jest publiczne przedstawianie przez analityków wyników swoich analiz. Opinie analityków mogą być podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych, a inwestorzy wyżej oceniają wypowiedzi wygłaszane w sposób odpowiedzialny.

Ocena analityków jest dokonywana przez uczestników rynku, w szczególności przez inwestorów. W interesie samych analityków jest formułowanie wniosków w oparciu o rzetelne analizy, w których wnioski wynikają z konkretnych argumentów.

Według KNF, zabierając publiczne głos w sprawie koniunktury na rynku kapitałowym warto zatem zachować rozwagę. Dotyczy to w równym stopniu pesymizmu, jak i optymizmu co do przyszłych notowań instrumentów finansowych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021