Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Łukaszenka: integracja Białorusi z Rosją nie jest obecnie możliwa

Autor: PAP
Dodano: 09-09-2020 13:47

Integracja Białorusi z Rosją na podstawie obecnie obowiązującej umowy o państwie związkowym jest niemożliwa – oświadczył białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla rosyjskich mediów, opublikowanym przez RT.

"Dużo się teraz zmieniło. Wyrosły już dwa nowe pokolenia i nie można już realizować tej integracji" - powiedział Łukaszenka.

Wyjaśnił, że w związku z tym zaczął rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o dostosowaniu tej umowy do obecnych warunków i wypracowaniu nowych dróg integracji.

Prezydent Białorusi zaznaczył też, że jest potrzebna "równoprawna" integracja gospodarcza. "Najważniejsze to równoprawna podstawa. Nie, nie łączyć wszystkiego i podzielić na pół, to byłaby głupota, udławilibyśmy się takim kęsem" - powiedział.

Według wcześniejszych informacji Łukaszenka oświadczył, że jest gotów kontynuować integrację z Rosją, ale "najpierw powinny zacząć funkcjonować wszystkie instytucje i projekty już istniejące w ramach Państwa Związkowego".

Łukaszenka powiedział też, że władze Rosji zaaprobowały poparcie dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ze strony Białorusi - oznajmiła RIA Nowosti.

Jak podkreślił, popierał Zełenskiego "na wszelkie sposoby". "I to zaaprobował Putin. Tak, w wielu sprawach. Mówi: wesprzyj go, on jest młody, niedoświadczony, pomów z nim po ojcowsku" - oznajmił Łukaszenka. I dodał: "A ja mu odparłem: już z nim porozmawiałem".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021