Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Katowicka Strefa chce być sercem polskiej elektromobilności

Autor: Tomasz Elżbieciak
Dodano: 10-09-2020 12:00

Pracujemy nad kilkoma dużymi projektami związanymi z elektromobilnością - poinformował Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dodał, że region staje się "hubem elektromobilności".

KSSE od wielu lat jest kojarzona z motoryzacją. Obecny trend związany z rozwojem elektromobilności jest szansą na rozwój tej gałęzi przemysłu w Katowickiej Strefie.

Jak przypomniał prezes Michałek w rozmowie z portalem WNP.PL, która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, przed niespełna rokiem udało się jej pozyskać strategicznego inwestora - koreańską firmę SK Innovation.

Przeznaczy ona ponad 1 mld zł na budowę zakładu w Dąbrowie Górniczej. Będzie to pierwsza fabryka tego koncernu w Polsce. Planuje ona zatrudnić co najmniej 300 nowych pracowników do końca 2021 r.

Poprzez budowę fabryki separatorów baterii litowo-jonowych SK Innovation chce zwiększyć moce produkcyjne generowane przez zakłady w Korei Południowej.


Jak podkreślił Michałek, tej skali inwestycja powoduje, że wiele innych podmiotów z tej branży myśli o ulokowaniu swojej działalności w KSSE.

- Stajemy się zatem hubem elektromobilności. Pracujemy nad kilkoma dużymi projektami związanymi z tym sektorem. Śląsk to serce gospodarcze Polski - wskazał prezes, dodając, że atutem regionu jest najlepsza w kraju infrastruktura, a także kadra inżynierska i duże zaplecze akademickie.

Inwestycje zagraniczne - zobacz retransmisję sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego

KSSE chce być aktywnym partnerem w transformacji gospodarczej regionu, w którym wciąż duże znaczenie ma górnictwo oraz przemysł ciężki.

- Włączamy się w projekty związane z szeroko rozumianą elektromobilnością i zieloną energią. W sposób ewolucyjny ci ludzie, którzy obecnie są zaangażowani w przemysł górniczy czy hutniczy, będą mogli przepływać do nowych branż - powiedział Michałek.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020