Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Autonomiczny pojazd rozpoznawczo-bojowy Perun zaliczył testy na poligonie

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 10-09-2020 13:59

Testy integracyjne i terenowe autonomicznego pojazdu rozpoznawczo-bojowego systemu Perun przeprowadziły na poligonie w Giżycku Zakłady Mechaniczne Tarnów - poinformowała w czwartek Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należą ZMT.

Podczas testów sprawdzono możliwości sterowania systemem przy wykorzystaniu stacjonarnych i mobilnych stanowisk operatora. Możliwości systemu zostały zaprezentowane również przedstawicielom 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

"Autonomiczne platformy to niewątpliwie przyszłość pola walki. Uszkodzony pojazd da się wyremontować czy też pozyskać nowy, ludzkie życie jest natomiast bezcenne" - powiedział Henryk Łabędź, prezes Zakładów Mechanicznych Tarnów.

"Wpisując się w ten przyszłościowy trend, nasze konsorcjum realizuje projekt stworzenia autonomicznej platformy, która zdejmie z barków piechoty coraz to cięższe wyposażenie indywidualne, pozwoli zabrać na misję więcej amunicji i specjalistycznego wyposażenia oraz wspomoże ich w realizacji zadań patrolowych czy też rozpoznawczych. Produkt wzbudza coraz większe zainteresowanie naszych żołnierzy i liczymy, że Siły Zbrojne RP również identyfikują potrzebę posiadania sprzętu tej kategorii" - dodał Łabędź.

Perun jest projektowany jako sprzęt wsparcia pododdziałów piechoty. Modułowa konstrukcja platformy ma pozwolić na szybkie dostosowanie pojazdu do zadań logistycznych, rozpoznawczych i bojowych. Testowany prototyp wyposażono w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia A3C z karabinem maszynowym 7,62 lub 12,7 mm oraz nieletalne (niepowodujące śmierci przeciwnika) systemy odstraszania.Wyposażony w zestaw sensorów - między innymi detektor kierunku strzału, stację meteo, detektor skażeń i detektor promieniowania - system może pracować w dwóch trybach: stacjonarnym - w znacznym oddaleniu od załogi, w którym operatorzy z bezpiecznego miejsca niezależnie sterują poruszaniem się robota i uzbrojeniem, oraz w trybie mobilnym - plecakowym, w którym operator porusza się razem z robotem.Robot może również pełnić rolę wysuniętego obserwatora, a dzięki zastosowanym sensorom jest w stanie wykryć obecność nieprzyjaciela lub próbę ingerencji w robota i automatycznie podjąć odpowiednie działania.

Układ zasilania pozwala na pracę przez co najmniej 10 godzin. Perun może pracować w trybie nieautonomicznym oraz w trybie ograniczonej autonomii, gdzie pojazd porusza się po zaplanowanej trasie, a operator odpowiada za obsługiwanie modułu uzbrojenia lub innego wyposażenia zainstalowanego na platformie za pomocą kontrolera typu pad.

Projekt jest realizowany w konsorcjum, w którego skład wchodzą Zakłady Mechaniczne Tarnów, Stekop z Białegostoku oraz Wojskowa Akademia Techniczna. Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu "Przyszłościowe technologie dla obronności - konkurs młodych naukowców".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020