Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Innowatorzy nadal mogą liczyć na hojne wsparcie

Autor: Bogdan Bugdalski
Dodano: 16-10-2020 18:00 | Aktualizacja: 16-10-2020 18:08

Wojciech Kamieniecki – dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - spodziewa się, że jego instytucja w przyszłym roku będzie dysponować środkami porównywalnymi do tych z tego roku, choć trudno dziś określić dokładną kwotę. Zapowiada też, że pierwsze konkursy  z tego rozdania ruszą już w II kwartale 2021 r.- W przyszłym roku zmienią się nieco zasady rozdziału pieniędzy pomiędzy nas, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Bank Gospodarstwa Krajowego, więc trudno stwierdzić, czy ten nowy NCBR budżet będzie większy... Spodziewam się jednak tej samej puli środków, którą mieliśmy do dyspozycji w tym roku – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Podkreśla, że na podstawie miarodajnych źródeł może już zapowiedzieć, że pierwsze konkursy będą uruchamiane już na początku drugiego kwartału 2021 r. - czyli stosunkowo szybko, biorąc pod uwagę wszystkie perturbacje, które towarzyszyły uzgadnianiu nowej perspektywy finansowania, przede wszystkim związane z brexitem i pandemią.

- Z jeszcze większym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że w ramach środków, które wrócą do nas jeszcze w tej perspektywie finansowania z racji rozliczania projektów (wiele z nich było oszczędniej wykonanych, niż zakładano, a część była zatrzymywana na wczesnym etapie, ponieważ nie rokowała należytego wykonania) będzie możliwość ogłoszenia jeszcze w pierwszym kwartale 2021 r. konkursów w ramach obecnej perspektywy unijnej – zapowiada dyrektor Kamieniecki.

Nie zabraknie też środków na projekty związane z szeroko pojętą walką z epidemią koronawirusa.

Rozmowę przeprowadziliśmy podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020