Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

#AzjaTech. Publiczny lot pierwszego japońskiego latającego samochodu

Autor: Instytut Boyma
Dodano: 10-09-2020 18:37 | Aktualizacja: 11-09-2020 20:00

Najmniejszy latający samochód świata, SkyDrive SD-03, wykonał pierwszy publiczny lot.


Producent latającego samochodu SkyDrive Inc. informował wcześniej, że w okresie grudzień 2019 - marzec 2020 przeprowadzono wstępną fazę testów w locie. Uzyskane wówczas wyniki pozwoliły dopracować konstrukcję, chociaż główną bolączką pozostaje nadal zbyt mała pojemność akumulatorów pozwalająca przebywać w powietrzu jedynie przez kilka minut. Firma stawia sobie za cel dopracowanie konstrukcji i uzyskanie koniecznych certyfikatów w ciągu najbliższych kilku lat, tak by SD-03 mógł trafić na rynek już w roku 2023.

Historia SkyDrive sięga roku 2012, gdy grupa pasjonatów założyła Cartivator. W roku 2018 firma przyjęła obecną nazwę, a prace nabrały rozpędu wraz z zainteresowaniem gigantów japońskiego przemysłu: Toyoty, Panasonic i producenta gier Bandai Namco. Podobnie jak inne firmy aktywne na rynku latających samochodów, takie jak  chiński EHang, czy niemiecki Velocopter, także Japończycy zdecydowali się na elektryczny pojazd w układzie wielowirnikowca. SkyDrive przyjął jednak inne założenia projektowe. Konkurenci pracują nad pojazdami zabierającymi od dwóch do czterech osób, natomiast Japończycy, z myślą o gęsto zabudowanych terenach miejskich, postanowili zaprojektować kompaktowy latający samochód. SD-03 potrzebuje lądowiska o powierzchni zaledwie czterech metrów kwadratowych.



SkyDrive nie jest jedynym projektem latającego samochodu, w który zaangażowała się Toyota. Prezes koncernu, Akio Toyoda, już na początku bieżącego roku zapowiedział przekształcenie firmy z producenta samochodów w kompanię zajmującą się szeroko rozumianą mobilnością. Motoryzacyjny gigant zapowiedział zainwestowanie prawie 400 milionów dolarów w amerykański startup Joby Aviation z Santa Cruz w Kaliforni. Firma pracuje nad latającymi samochodami w układzie zmiennowirnikowca.

Więcej komentarzy o Azji na stronie Instytutu Boyma

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020