Dla ludzi, gospodarki i państwa. Miliardy na bezpieczeństwo gazowe
Bezpieczne dostawy gazu na rynkowych warunkach - to najważniejszy cel, jaki przyświeca realizowanym przez Gaz-System inwestycjom. O tym, na co zostanie wydanych 14,5 mld zł w najbliższych latach oraz jakie to przyniesie efekty naszemu krajowi mówi portalowi WNP.PL Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

Do najbardziej spektakularnych inwestycji należy już istniejący gazoport. Obecnie trwają już jednak prace związane z jego rozbudową. Zamiast 5 mld m3 gazu rocznie obiekt za niedługo będzie mógł przyjmować 8,3 mld m3 skroplonego surowca.
Sukcesywnie kontynuowane są także prace na innym wielkim projektem: wybudowaniem gazowego połączenia z Danią i Norwegią (docelowo zapewni ono 10 mld m3 gazu).
Nowe inwestycje to odpowiedź na fakt, że zużycie gazu ziemnego w Polsce stale dynamicznie rośnie; nadal jest jednak na tle innych krajów Unii w przeliczeniu na głowę mieszkańca - jak wynika ze statystyk Komisji Europejskiej - jest ono stosunkowo niskie.
Czytaj też: Orlen robi duży krok do budowy hubu wodorowego we Włocławku
Taki obraz się zmienia i zmieni wraz z rozbudową infrastruktury gazowej i - co z tym związane - większą dostępnością surowca. By wzrostowy trend w pożytkowaniu „błękitnego paliwa” w gospodarce i gospodarstwach domowych utrzymać, potrzebne sa nam liczne inwestycje - zwłaszcza że w części kraju wciąż z dostępem do gazu są problemy.
O szczegółach ambitnych projektów - w rozmowie z Tomaszem Stępniem, prezesem Gaz-Systemu, przeprowadzonej podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się