Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Dla ludzi, gospodarki i państwa. Miliardy na bezpieczeństwo gazowe

Autor: DM
Dodano: 18-10-2020 06:00

Bezpieczne dostawy gazu na rynkowych warunkach - to najważniejszy cel, jaki przyświeca realizowanym przez Gaz-System inwestycjom. O tym, na co zostanie wydanych 14,5 mld zł w najbliższych latach oraz jakie to przyniesie efekty naszemu krajowi mówi portalowi WNP.PL Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

W ciągu ostatniej dekady polski system gazowy został wywrócony niemal do góry nogami. Ze względów bezpieczeństwa energetycznego kraju nasze państwo zdecydowało się całkowicie zreorientować źródła pozyskiwania gazu zimnego. Już w niedalekiej przyszłości cały surowiec będzie pochodził z innego niż wschód kierunku. Kluczem do tego, by tak się stało, pozostaje rozbudowa infrastruktury gazowej.


Do najbardziej spektakularnych inwestycji należy już istniejący gazoport. Obecnie trwają już jednak prace związane z jego rozbudową. Zamiast 5 mld m3 gazu rocznie obiekt za niedługo będzie mógł przyjmować 8,3 mld m3 skroplonego surowca.

Sukcesywnie kontynuowane są także prace na innym wielkim projektem: wybudowaniem gazowego połączenia z Danią i Norwegią (docelowo zapewni ono 10 mld m3 gazu).

Nowe inwestycje to odpowiedź na fakt, że zużycie gazu ziemnego w Polsce stale dynamicznie rośnie; nadal jest jednak na tle innych krajów Unii w przeliczeniu na głowę mieszkańca - jak wynika ze statystyk Komisji Europejskiej - jest ono stosunkowo niskie.

Czytaj też: Orlen robi duży krok do budowy hubu wodorowego we Włocławku

Taki obraz się zmienia i zmieni wraz z rozbudową infrastruktury gazowej i - co z tym związane - większą dostępnością surowca. By wzrostowy trend  w pożytkowaniu „błękitnego paliwa” w gospodarce i gospodarstwach domowych utrzymać, potrzebne sa nam  liczne inwestycje - zwłaszcza że w części kraju wciąż z dostępem do gazu są problemy.

O szczegółach ambitnych projektów - w rozmowie z Tomaszem Stępniem, prezesem Gaz-Systemu, przeprowadzonej podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. 


Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023